„S největší pravděpodobností se letos uskuteční naposledy,“ vyjádřila se za pořadatele Alexandra Prokopová.

Součástí festivalu budou díla, která se nesou v duchu výbuchu a exploze, a to buď doslova, nebo jen metaforicky.

„Projekt je originálním spojením umění se světem chemie a reflexí devadesátileté industriální tradice. Nic ve dvacátém století neovlivnilo Pardubice a celý náš region víc než chemický průmysl,“ uvedla Alexandra Prokopová.

Na výstavě Exploze v Galerii Sýpka budou k vidění díla čtrnácti umělců. Někteří z nich se zúčastnili sympozia v pardubické Explosii a zabývali se ve své tvorbě převážně dokumentací a estetikou prostředí a demonstrativních výbuchů, jichž byli svědky.

Na festivalu se bude prezentovat také Vít Bouček s výstavou Industriální prostor ve foyer Východočeského divadla. „Podnětem k vytvoření obrazů byly návštěvy chemických laboratoří Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice v loňském roce a letošní srpnová návštěva provozů Explosie Semtín,“ sdělil Vít Bouček.

Na Příhrádku se také na dobu festivalu usídlí Obecná škola, v níž se budou moci zájemci pod vedením profesionálních umělců účastnit workshopu Občanské nauky v hodinách výtvarné výchovy, který pořádají studenti Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové.

„Tyto workshopy budou mít dvě formy. První – teoretická – bude mít za cíl hlavně pobavit a možná i provokovat, v té druhé – praktické – budeme dotvářet obrovského keramického chrliče zvaného Europupek. Jeho první část vznikla v den vstupu České republiky do Evropské unie,“ prohlásil jeden z organizátorů dílny David Černý.

Zahájení přehlídky bude už od sedmnácti hodin předcházet rozloučení s galerií Mázhaus, které pardubický magistrát vypověděl ke konci tohoto roku smlouvu. To se uskuteční na Pernštýnském náměstí a bude mít podobu multižánrové performace.

„Na této akci se objeví mimo jiné nevěsty, urna XXXL či pohřební vůz Pokleslý Atraktor. Rádi bychom, aby lidé přišli v černém a vzali s sebou i svíčky s věnci,“ řekl Adolf Lachman z Uskupení Tesla, které má zahájení festivalu už počtvrté na svých bedrech.

Na tomto setkání budou poprvé zveřejněny výsledky sociologického průzkumu mezi svatebčany, jehož autorkou je Lucie Fárová. Ten měl zjistit, co si lidé myslí o kontroverzní výstavě Estrogen, která byla jádrem sporu mezi galerií Mázhaus a pardubickou radnicí. „Dotazovali jsme se asi patnácti svateb na jejich názor. Někteří byli velmi vstřícní, někdo se s námi nechtěl bavit,“ dodala Fárová.

V Mázhausu se do konce roku uskuteční ještě dvě výstavy. Co bude s dalšími naplánovanými akcemi, ještě není jasné.

Více o Artfestu ZDE: pardubicky.denik.cz/zpravy_region/artfest20080918.html

Tereza Harbichová, Tomáš Dvořák