V kuchyni se jí hromadí figurky z lipového dřeva, které musí dokončit do Vánoc. Přestože nyní pracuje s dláty a nožíky každý den, těší se, jak si před svátky postaví v domě několik betlémů. "Vánoce bez betlému si neumím představit," říká žena, která za svůj život vyrobila tisíce dřevěných figurek.
"Vyřezání velké figury mi zabere klidně dva dny, nedá se to nijak ošidit, protože do toho člověk vkládá sám sebe," řekla Haldová, která začíná s vyřezáváním betlémů po prázdninách a končí kolem Velikonoc. Zbylý čas autorce zabere malování figurek. "Při práci na betlémech se dostávám do takového stavu, že nemůžu přestat. Stále musím ještě kousek vyřezat, člověka to skutečně chytne tak, že se od toho nemůže utrhnout," přiznává Haldová.
Betlémy Jarmily Haldové jsou k vidění na různých místech v Královéhradeckém kraji, svá díla zapůjčuje také na výstavy v dalších částech republiky. Její betlém je například k vidění v Novém Městě nad Metují na Náchodsku, kde se každoročně rozšiřuje, další je v Rychnově nad Kněžnou.
"Na tom jsem pracovala čtyři roky a zobrazuje Rychnov jako město soukeníků. Musela jsem nastudovat celý proces výroby sukna, netušila jsem, jak je to složité," řekla Haldová. V rychnovském betlému jsou zobrazeny například i dřevěné sudy, do kterých soukeníci schraňovali moč. "K výrobě sukna byla potřeba moč, která se používala například na odmašťování či při barvení," vysvětluje netradiční součást betlému Haldová.
Betlemářka již tři desítky let pracuje na svém vlastním betlému, další sestavy figurek vyrobila pro své známé, nyní vyrábí betlém pro svého manžela. Práci s lipovým dřevem a tvorbu figurek si vyzkoušeli také synové řezbářky.
Haldová stráví vyřezáváním každoročně stovky hodin a přiznává, že se jí nevyhnou drobné úrazy. "Samozřejmě, že se občas i po těch letech říznu. Stále mám po ruce náplast a nůžky. Jednou jsem šla do lékárny kupovat si náplast a lékárnice se mě ptala, jestli to chci s razítkem do daní, protože to patří k mé práci," říká se smíchem Haldová.
Dříve řezbáři v Orlických horách, kde Haldová žije od roku 1975, pracovali v mnoha vesnicích, během minulého režimu jich však postupně ubývalo. "Nyní betlemářství zažívá znovuzrození, v České republice jsou desítky mistrů tohoto oboru. Mnoho lidí si koupí například jen pár figur, ale postupně si nechají dělat další a další," řekla pětapadesátiletá žena, která se kromě výroby betlémů věnuje také například ilustrování pohádek či odborných publikací o rostlinách.
Haldovou na vyřezávání betlémů lákají možnosti, který betlémský příběh nabízí. "Ta náplň betlémského příběhu je krásná…Lidé se tím budou vždycky dojímat a budou se k tomu vracet," řekla Haldová.