Nejvyšší purkrabství Pražského hradu přináší vánoční výstavu čtyř desítek českých betlémů. Expozice zahrnuje i vzácný unikát – lodhéřovský betlém. Tento barokní skvost z jindřichohradeckého muzea představuje typ deskového betléma malovaného na kartonu. Je to soubor téměř třiceti figurek, architektury a rostlin namalovaných na zčásti podlepené slabé lepence. Na výstavě samozřejmě najdete i jiné betlémy, například z chleba, Vondrův betlém v orientálním stylu nebo ukázku starých tiskařských jesličkových archů, ze kterých se jednotlivé figurky vystřihovaly. Výstava potrvá do 6. ledna.

Máslovice u Prahy


Betlém z másla
V Malém máslovickém muzeu másla v Máslovicích u Prahy můžete vidět betlém z másla. Vyrobila jej Šárka Havlíčková a jedná se o světový unikát.


Karlštejn


Královské loutky
Asi nejrozsáhlejší expozice betlémů ze soukromých sbírek v České republice je k vidění v Muzeu betlémů na Karlštejně. Sbírka zahrnuje přibližně pět desítek starých českých jesliček a je umístěna v interiérech bývalé fary. Největším exponátem je pohyblivý královský betlém. Jeho kulisou je hrad Karlštejn s podhradím, se čtyřiceti loutkami o velikosti 30 až 60 centimetrů. Loutky se pohybují v ději, ve kterém se prolínají historické události s pověstmi a fantazií. Mimoto jsou zde betlémy z cukru, vosku, chleba, nebo jesličky ve skořápce kokosového, vlašského nebo lískového ořechu.

Pardubice


Perníkový Lada
Tradiční město perníku ho využilo také pro výrobu betléma. Betlém ovšem není „pouze“ perníkový: Pavel Janoš a jeho kolegyně, které betlém o rozměrech asi metr krát metr vyráběli, si jako inspiraci pro svůj výtvor zvolili motivy z obrázků Josefa Lady. A kam se na betlém můžete přijít podívat? V místním muzeu bude k vidění do 2. února.

Třebechovice pod Orebem


Národní památka
Unikátní třebechovický Proboštův betlém je přes sto let starý a v roce 1999 byl prohlášen národní kulturní památkou. Betlém má rozměry 7 x 3 x 2 metry a je sestaven ze dvou tisíc vyřezávaných dílů, z toho je 373 figurek. Dřevěné mechanismy bez problémů pracují i po tolika letech.

Lipník nad Bečvou


Naživo
Na Boží hod vánoční se již tradičně návštěvníci přenášejí do doby před více než dvěma tisíci lety. Živý betlém můžete spatřit na náměstí T.G. Masaryka v 16 hodin.

Jindřichův Hradec


Mechanický obr
Největší mechanický betlém na světě, zvaný Krýzovy jesličky, je celoživotním dílem mistra punčochářského cechu Tomáše Krýzy.
Toto slavné zařízení tvoří celkem 1398 figurek a předmětů, z toho je 133 postaviček lidí a zvířat pohyblivých.
Do pohybu jsou uváděny válci, od nichž jsou nataženy struny k jednotlivým figurkám. Původně byly válce poháněny klikou, v roce 1966 byl ruční pohon nahrazen elektrickým.
Celkové rozměry zařízení jsou monumentální: délka činí 17 metrů, šířka dva a výška také dva metry. V jindřichohradeckém muzeu je betlém od roku 1936, kdy mu ho věnoval syn Tomáše Krýzy.

Hvožďany


Soukromá sbírka
Fakt, že tradice výroby a vystavování betlémů je stále živá a aktuální, potvrzují i manželé Pokorní z Hvožďan, tvůrci a sběratelé betlémů. Vystavovat jesličky začali v roce 1996, kdy se sešlo celkem 32 exponátů. Loni už jich bylo sto devět. Letošní dvanáctá výstava bude trvat do šestého ledna.

Mohelnice


Třicet let práce
V Mohelnici je každoročně o Vánocích v kapli sv. Anny kostela sv. Tomáše Becketa vystavován překrásný vyřezávaný a pohyblivý betlém Josefa Nedomlela, který na něm pracoval téměř třicet let. V roce 1958 vyřezal maketu křižlického vodního mlýna, vzal ho do bruntálského kostela a po mši ho postavil na oltář. Tamní kněz František Martinek byl nadšen. Slovo dalo slovo, a tak začal pro bruntálský kostel postupně vyřezávat celý betlém.
K vidění jsou zde například velice přesné kopie hradu Bouzova a Karlštejna. Kromě těchto známých hradů jsou na ploše dvaačtyřiceti metrů čtverečných umístěny také kopie farního kostela svatého Tomáše Becketa a sousedící bývalé farní budovy – dnešního muzea. Chasník s pytlem mouky na zádech stojící před tímto mlýnem je autoportrét tvůrce.
Na rodinnou tradici vyřezávání betlémů úspěšně navázal jeho syn František, který do betléma vyřezal figurky pěti pohybujících se muzikantů, čímž po patnáctileté pomlce konečně naplnil neuskutečněný plán svého otce.

Třešť


Dřevořezání
Tradiční město betlémářů se může pochlubit svými poetickými výtvory přibližně od devatenáctého století.
Základními částmi slavných třeštských betlémů jsou středově umístěná místa narození, město a volný prostor se stromy a staveními. Jsou vytvářeny jako diorama, kde se krajina zvedá k horizontu a nepozorovaně přechází v malovanou krajinu zvanou „lončoft“.
Každoročně jsou betlémy místních betlemářů od 26. prosince do 2. února přístupny nejširší veřejnosti. Návštěvníci města mohou každoročně navštívit na dvacet betlémů jak v třešťských domácnostech přímo u jejich tvůrců, tak také v místní pobočce Muzea Vysočiny.
Z takzvaného dřevořezání, tedy akce, kde se každoročně vyrábějí betlémové figurky, vznikl společný betlém, který je po celý rok vystaven v expozici Spolku přátel betlémů.