Hned čtyři ceny za jedno jediné představení získali na letošním patnáctém ročníku Grand Festivalu smíchu herci ostravského Divadla Petra Bezruče.

Na celorepublikové přehlídce nejlepších divadelních komedií si jejich inscenace Můj romantický příběh vysloužila prestižní titul Komedie roku. Zvítězila i u odborné a studentské poroty.
Představitelka Amy Tereza Vilišová navíc ve Východočeském divadle vybojovala i Cenu za nejlepší ženský herecký výkon.

„Velice děkujeme za všechny ceny, které jsme obdrželi za jedno jediné představení," radoval se ředitel ostravských „Bezručů" Jiří Krejčí.

„Největší zásluhu na tomto ocenění má skvělý herecký soubor, režisér inscenace Daniel Špinar a dramaturgyně Ilona Smejkalová," poznamenal Jiří Krejčí.

Dobře se najíst!

„Máme velkou radost i z finančních prémií, které byly s těmito cenami spojeny. Konečně se s kolegy z divadla budeme moct dobře najíst," těšil se ředitel ostravského Divadla Petra Bezruče.

„Mrzí mě, že tu s námi nebyl režisér Daniel Špinar, který je v poslední době díky kauzám kolem Národního divadla v Praze, kde se stal novým uměleckým šéfem, poměrně hodně populární. Máme radost z toho, že tuto inscenaci ocenila odborná i studentská porota a že Terezka Vilišová získala cenu za nejlepší ženský herecký výkon. Škoda, že tu s námi nemohla být. Kdyby tu byla, určitě by poděkovala. Tak já to teď obrátím a děkuji za to, jak krásně, dojemně a trochu sebeironicky zahrála postavu Amy. Byť se z větší části drží pevného textu, tak zhruba z dvaceti procent je tato role založena na komunikaci s diváky. Ti v Pardubicích prý komunikovali velmi. Možná i to je důvod, proč Terezka nakonec vyhrála a naše inscenace zde měla takový ohlas," zamyslela se dramaturgyně ostravského představení Ilona Smejkalová, která byla společně s Danielem Špinarem zároveň autorkou úpravy textu Daniela C. Jacksona.

Tento mladý skotský dramatik nabídl zábavný, ale přesto nekompromisní pohled na hledání toho pravého partnera dnešními třicátníky.

Cenu za nejlepší mužský herecký výkon obdržel na 15. ročníku Grand Festivalu smíchu herec Michal Dlouhý. Vysloužil si ji za roli amerického prezidenta Charlese Smithe v inscenaci Městských divadel pražských Listopad.

Peníze po částech

„Michal si pro ocenění nemohl přijet, protože zrovna hrál představení Hráči," vysvětlil režisér úspěšné inscenace Petr Svojtka.
„Jsem rád, že Michal tuto cenu získal. Svou postavu prezidenta Spojených států ztvárňuje hezky, pěkně citlivě. Hlavně mu, prosím vás, neříkejte, že v Pardubicích vyhrál. Bojíme se, že pokud by to zjistil, začal by přehrávat," smál se režisér představení.
„S cenou souvisí i finanční odměna. Zavazujeme se, že mu ji budeme posílat po menších částkách, aby nic nepoznal," přidal se dramaturg Listopadu Jiří Janků.

Velké díky na Hrad

Oba pánové se na jeviště Východočeského divadla vrátili při závěrečném Galavečeru smíchu ještě jednou.
To, když přebírali cenu, která má vždy velkou váhu – titul Komedie diváků.
„Děkujeme pardubickému publiku. Moc si tohoto ocenění vážíme," shodli se oba tvůrci oceněné inscenace.

„Byl to krásný večer. V Pardubicích si hostování vždycky užíváme," potvrdili a shodli se, že k úspěchu jim hodně pomohl i Pražský hrad.
„Stačila jedna cesta do Číny a vyjádření o jedné ruské hudební skupině a hned jsou reakce diváků bouřlivější. Dramaticky se nám zvýšila návštěvnost," liboval si režisér.

„Tato hra nás vlastně vrací o pětadvacet let zpět. Diváci opět čtou mezi řádky. Když ji David Mamet v roce 2007 psal, nemohl tušit, jak blízko bude jeho text dnešní české realitě," dodal dramaturg.

Hnědouhelný pocit

Cenu Genia smíchu, která je oceněním za mimořádný přínos v herectví, režii či jiné oblasti divadelnictví komediálního žánru v posledních letech, si z Pardubic odvezl umělecký šéf královéhradeckého Klicperova divadla David Drábek za výjimečné autorské inscenace Velká mořská víla a Jedlíci čokolády s přihlédnutím k zpracování Figarovy svatby, Romea a Julie a Richarda III.

„Mám z tohoto ocenění takový hnědouhelný pocit, když člověk ví, že ho před ním získali Jiří Suchý, Lubomír Lipský a režisér Jan Borna. Navíc jsem tuto cenu dostal v Pardubicích. To je jako kdyby Frodo Pytlík dostal diplom v Mordoru," vypůjčil si David Drábek příměr z Pána prstenů. „V Pardubicích hrajeme rádi. Proto děkujeme dramaturgii festivalu za to, že nás letos nepozvala. Tak vám festivalové ceny vyžereme příště," vzkázal Východočeskému divadlu umělecký šéf hradeckého Klicperova divadla.