Bertolt Brecht / KAVKAZSKÝ KŘÍDOVÝ KRUH
Překlad: Rudolf Vápeník a Ludvík Kundera
Scéna: Ivo Žídek
Kostýmy: Roman Šolc
Dramaturgie: Jana Uherová
REŽIE: Petr Novotný
Hrají: Ladislav Špiner, Veronika Macková, Jana Ondrušková, Josef Láska, Jindra Janoušková, Ludmila Mecerodová, Lída Vlášková, Jiří Kalužný, Martin Mejzlík, Jan Musil, Josef Pejchal, Alexandr Postler, Zdeněk Rumpík, Radek Žák a další
Premiéra: 20. a 21. prosince 2014

Poslední premiérou Východočeského divadla Pardubice (VČD) v tomto kalendářním roce bude drama Bertolta Brechta Kavkazský křídový kruh. Tato na českých jevištích málo uváděná hra se bude poprvé hrát v sobotu 20. prosince od 19 hodin.
Příběh o dvou matkách, které vedou spor o dítě, se poprvé objevil ve Starém zákoně – král Šalamoun nechá přinést meč a chce dítě „spravedlivě" rozetnout na dvě půlky. Pravá matka raději ustoupí, aby své dítě zachránila. Obdobný příběh znají i jiné kultury. Na zem se nakreslí křídový kruh, do něj se vloží dítě a matky se o něj přetahují.

Dva příběhy

Autorem nejznámější verze legendy je slavný německý dramatik, teoretik a režisér Bertolt Brecht. Ve svém Kavkazském křídovém kruhu vypráví vlastně dva příběhy – sleduje linku uneseného a zachráněného dítěte a osud vyděděnce Azdaka, který se stane neobyčejně svérázným soudcem. Oba příběhy dospějí až ke křídovému kruhu. Rozhodne soudce správně a dostane dítě ta pravá matka?

„Když jsme se rozhodli, že budeme v letošní sezoně hrát Bertolta Brechta, měl režisér Petr Novotný radost jako malé dítě. Brecht je komplikovaný autor, který se v Pardubicích hrál naposledy před 35 lety. Neuměla jsem tomuhle autorovi přijít na kloub už na škole. Kavkazský křídový kruh mě ale zaujal a úplně jsem propadla představě, že ho budeme dělat v divadle," uvedla dramaturgyně VČD Jana Uherová.

Kavkazský křídový kruh je hra, kterou dnes již nelze hrát tak, jak byla napsána. Bertolt Brecht ji napsal v roce 1944 a vzhledem k tomu, že byl marxista, je celý příběh rámován sporem dvou kolchozů o údolí. „Tento rámec je dnes pro nás již směšný, a tak jsme se ho zbavili," podotkla Jana Uherová.

V metaforách

Brechtova hra má prý komplikovaný, obrazivý jazyk. Postavy mluví v metaforách a diváka by mělo chvílemi mrazit, ale rozhodně se prý bude i dobře bavit. „Ještě před tím, než jsme hru vybrali na repertoár, tak jsem ji četl a až mě zamrazilo, když jsem si uvědomil, že to přesně popisuje ten dnešní chaos. Člověk se v dnešních násilných konfliktech vůbec nevyzná, bojují tam samí žoldáci. A s děsem pozorujeme, že se tyto konflikty odehrávají jen kousek od našich hranic," vysvětlil režisér Petr Novotný.

Brechtova hra prý velmi přesně popisuje dnešní válečné hrůzy. „Četl jsem Brechtovo drama a měl jsem pocit, že je válečným reportérem někde v Sýrii, kde pochodují vojáci Islámského státu a zoufalí lidé si tam žijí své zoufalé životy. Způsob, jakým Brecht příběh vypráví, nasazuje divákovi nové brýle. Situace tak může vidět v souvislostech, které ho nikdy nenapadly," prozradil kmenový režisér Východočeského divadla.

Druhý na světě

V současnosti není Bertolt Brecht příliš často uváděným autorem. Jeho hru Svatba má na repertoáru Slovácké divadlo Uherské Hradiště, nedávno se v pražském Divadle Na zábradlí hrál Život Galileiho. Přitom v sedmdesátých letech byl Brecht celosvětově druhým nejuváděnějším autorem po Williamu Shakespearovi.

Divákům se v Kavkazském křídovém kruhu představí hned tři nové tváře. Studentku Pražské konzervatoře Veroniku Mackovou už mohli vidět v menší roli v komedii Lháři a přezkoušela rovněž některé úlohy za Petru Tenorovou. V Kavkazském křídovém kruhu ztvární roli Gruši. Vojáka Simona bude hrát další student Pražské konzervatoře Josef Láska.

„Poprvé se divákům představí i Jana Ondrušková, která je u nás od 1. listopadu v angažmá," řekl ředitel VČD Petr Dohnal.