PARDUBICKO

Zahájení sezony pozorovatelny v Mikulovicích

Kdy: 27. a 28. dubna
Kde: Mikulovice u Pardubic
Prohlídky kompletně vybavené pozorovatelny civilní obrany v Mikulovicích budou v sobotu 27. dubna a v neděli 28. dubna probíhat s dobově oblečeným průvodcem. Ten vás poutavě seznámí nejen s pozorovatelnou, ale i s dějinami Civilní obrany a Československé lidové armády a jejich činností při případném jaderném útoku. V areálu bude ke zhlédnutí i výstavka vývoje plynových masek a radiostanic. V sobotu u příležitosti zahájení sezony se uskuteční také výstava vojenské a bezpečnostní techniky. Dále zde bude stánek novodobé civilní ochrany (Rescue Info) a soutěže pro děti. Ty se mohou těšit i na příbytek čarodějnice Vendulky a ježidědka. V sobotu program trvá do 9 do 18 hodin, v neděli od 9 do 14 hodin. Vstupné je dobrovolné.

Odkaz na pozvánku na akci

Polabinské čarodějnice

Kdy: 28. dubna
Kde: u mostu Pavla Wonky, Pardubice
Někde se filipojakubské ohně rozsvítí již o tomto víkendu, například v neděli u mostu Pavla Wonky v Pardubicích. Od 17 hodin budou probíhat soutěže pro děti, v 18 hodin vzplane oheň s čarodějnicí.

Pozvánky.Zdroj: archiv pořadatele

Více o čarodějnicích na Pardubicku se dočtete ZDE: 

Pálení čarodějnic se v Pardubicích a okolí chystá na řadě míst.
Chystáte se na pálení čarodějnic? Víme, kam se v Pardubicích vydat

Město Jiřího Tomana a zmizelá synagoga

Kdy: od 26. dubna
Kde: Pardubice
Dvě fotografické výstavy pod širým nebem připravilo Východočeské muzeum v Pardubicích. V zámecké Open Air galerii Parkán je k vidění výstava Jiří Toman: Město, která připomíná 100 let od narození významného českého fotografa, ilustrátora a výtvarníka. Velkoformátové fotografie v parkánu zámku odhalí jeho dosud nezveřejněné snímky Pardubic. Výstava potrvá až do dubna 2025.
Na „kulatém rohu" na konci třídy Míru u Masarykova náměstí pak můžete zhlédnout výstavu Zmizelé Pardubice: Synagoga, která představí stavbu, jejíž osud byl zpečetěn v roce 1958. Výstava potrvá do října 2024.
Vstup na obě výstavy je zdarma.

Více o výstavách pod širým nebem se dočtete ZDE: 

Jiří Toman: Město
Začínají unikátní výstavy. Odhalí i dosud nezveřejněné snímky Pardubic

Zábavné odpoledne ve Chvojenci

Kdy: 27. dubna
Kde: Chvojenec 
Svazek obcí Loučná spojuje již řadu let třináct obcí na Pardubicku. Obce si pomáhají v pracovních aktivitách, ale jejich obyvatelé se také potkávají na různých sportovních a společenských akcích. Jednou z nich je soutěžní pětiboj, který se tentokrát uskuteční v sobotu 27. dubna ve sportovním areálu ve Chvojenci. Své síly poměří týmy deseti obcí. Zábavné odpoledne začne ve 14 hodin vystoupením pro děti herce Václava Upíra Krejčího. Pak už se ke slovu dostanou soutěžní týmy, které poměří síly v pětiboji. Diváci se mohou po 17. hodině těšit na známé hity od Freddieho Mercuryho a skupiny Queen v podání zpěváka Jaroslava Břeského, zazpívat si můžete známé české hity se zpěvákem Františkem ČermákemProgram potrvá až do večera. Zazní písně legendární skupiny Queen a k vidění bude barmanská show.

Více o akci ZDE:

Ve sportovním areálu ve Chvojenci bude v sobotu veselo, uskuteční se tam pětiboj Svazku obcí Loučná. Ilustrační foto.
Zástupci obcí se utkají v pětiboji. Disciplíny jsou do poslední chvíle tajné

Projekce hokejového finále

Kdy: 26. dubna
Kde: Pardubice
Jediný krok chybí hokejistům pardubického Dynama k zisku titulu. Letošní finálová série je spojená také s promítáním zápasů na velkoplošné projekci na Pernštýnském náměstí. Ani šestý duel nebude výjimkou. V pátek v 17 hodin. Kromě samotného přenosu se můžete těšit na soutěže, na místě bude také moderátor Jirka Vondra.

Více o projekci ZDE: 

Při utkáních pardubického Dynama během finále se scházejí fanoušci v centru města.
Oslava titulu Dynama? Promítání na Pernštýnském náměstí bude!

Nové farmářské trhy

Kdy: 27. dubna
Kde: třída Míru, Pardubice
Trhy se v sobotu 27. dubna ponesou ve znamení květin. Organizátoři slibují téměř 25 prodejních stánků, které nabídnou také maso, vejce, pečivo, zeleninu, bylinky, mléčné výrobky a další sortiment. Najdete je na třídě Míru u památníku Jana Kašpara, od 8.00 do 12.00 hodin. Připraven je i program pro děti.

Více o nových trzích ZDE: 

Na třídě Míru v Pardubicích se budou pravidelně konat farmářské trhy.
Pardubice mají nové farmářské trhy na třídě Míru. První budou ve znamení květin

Tip na procházku v Pardubicích

Kdy: kdykoliv
Kde: louka pod Zámkem Pardubice
Cestu na pardubický zámek od tohoto týdne zdobí socha koně v nadživotní velikosti. Stojí na louce mezi Příhrádkem a zámeckými valy. Téměř třímetrová ocelová socha od renomovaného umělce Michala Gabriela tu zůstane minimálně rok. Fotografie z instalace sochy a anketu, ve které můžete vyjádřit svůj názor na toto umělecké dílo, najdete ZDE.

Zdroj: Turistické a informační centrum Pardubice

Tipy od sousedů

Planetárium pro nejmenší

Kdy: pátek 26. dubna od 17.30 do 18.30 hodin
Kde: Digitální planetárium, Hradec Králové
Za kolik: 70 korun
Proč přijít: V digitálním planetáriu se děti v pátek nejprve s lektorem podívají na hvězdnou oblohu a prohlédnou si souhvězdí. Druhá část programu bude věnována pohádce. Pořad je vhodný pro diváky od 5 do 8 let v doprovodu dospělé osoby. Svým obsahem i délkou je pořad uzpůsoben pro nejmenší návštěvníky.

Festival otrlého diváka | Ozvěny v Bio Central

Kdy: pátek 26. dubna od 18 hodin
Kde: Bio Central, Hradec Králové
Za kolik: 160 korun za film / 180 korun za film s živým dabingem
Proč přijít: Festival otrlého diváka po roce opět zavítá do Hradce Králové a zamoří Bio Central rojem filmového braku. Regionální repete 19. ročníku FOD se totiž tematicky ponese na křídlech i nožičkách ohavné havěti. Diváci se mohou těšit na tři filmy.
Program:
18.00 – Stovky bobrů
20.30 – Buď se hecnem, nebo zhebnem (živý dabing)
22.30 – Havěť
FB událost

Stavění máje všem pannám hradeckým

Kdy: sobota 27. dubna od 14.30 do 18 hodin
Kde: Šrámkův statek Piletice
Za kolik: vstupné dobrovolné
Proč přijít: Návštěvníky Šrámkova statku v sobotu čeká folklorní odpoledne v duchu lidových tradic. Lidé se mohou těšit na folklorní soubory a lidovou muziku, jarmark řemeslníků a ukázky činnosti Spolku lidové tvorby Hradec Králové. „Na hlavní program plynule naváže podmájová zábava, kde si budou moci všichni, kteří vydrželi, šoupnout škrpálem,“ lákají na akci organizátoři z Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti.
FB událost

Řemeslný FlerMarket

Kdy: sobota 27. dubna od 9 do 15 hodin
Kde: KD Střelnice, Hradec Králové
Proč přijít: Jaro je v plném proudu a s ním přichází i FlerMarket Hradec Králové. KD Střelnice zaplní opět rukodělci a řemeslníci. Tvořivé ruce, řemeslníci, šikulky, tvůrci, autoři a výrobci nepřeberných technik. To vše vás podle pořadatelů na FlerMarketu čeká. Těšit se můžete i na dílničky pro malé i velké.
FB událost

Vernisáž výstavy Jak sbírat umění

Kdy: sobota 27. dubna od 15 hodin
Kde: Galerie moderního umění v Hradci Králové
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Galerie moderního umění zve na vernisáž nové výstavy Jak sbírat umění: příběh Karla Tutsche. „Výstava Jak sbírat umění představí divákovi celoživotní dílo Karla Tutsche (1941–2008), znalce, sběratele a neortodoxního neúnavného podporovatele mladých výtvarníků, jenž po více jak čtvrt století na vlastní náklady provozoval galerii Na bidýlku a svou činností přispíval k propagaci českého umění v zahraničí a naopak,“ uvádí galerie.
FB událost

Rozkvetlý Hrádek

Kdy: od soboty 27. dubna do 8. května
Kde: zámek Hrádek u Nechanic
Za kolik: vstupné dle okruhu (výstava je na I. a III. okruhu)
Proč přijít: Na zámku Hrádek u Nechanic se koná VII. ročník květinové výstavy, letos nese podtitul Květiny z časů C. K. monarchie. Prohlídky I. a III. okruhu doplní květinová aranžmá, která vznikla pro tuto příležitost. Ve dnech 27. dubna - 8. května 2024 bude otevřeno denně kromě pondělí. V rámci květinové výstavy bude mimořádně zpřístupněn i obnovený III. okruh - Hostinské pokoje, který se po 8. květnu znovu otevře až v červnu 2024. V sobotu 27. 4. 2024 si nenechte ujít kastelánskou přednášku a křest nové publikace Zámek Hrádek u Nechanic. Více informací na webu zámku.

Oslava narozenin zámeckých koní

Kdy: neděle 28. dubna od 13 hodin
Kde: zámek Karlova Koruna, Chlumec nad Cidlinou
Za kolik: 100 korun
Proč přijít: Díky kompletní rekonstrukci se do zámeckých stájí v Chlumci mohli po mnoha desetiletích opět vrátit koně. „Od léta 2023 zde byli ustájení dva – Gino a Lucky Star – a letos v březnu k nim přibyly klisny plemene koně Kinských – Jasmine a Casiopea. Všechny tři klisny se narodily v dubnu, a tak se sluší uspořádat jim malou oslavu, které se zúčastní všichni obyvatele našich stájí, včetně Gina. Oslava to nebude nikterak opulentní, jednak s ohledem na pohodu koní a také proto, aby si ji všichni hosté mohli náležitě užít,“ uvádí zámek. Narozeninové oslavy se bude moci zúčastnit 25 hostů, kteří si zakoupí vstupenku přes on-line obchod.
Program:
Představení koní – jména, data narození, plemena
Ukázky práce s ryzákem Ginem – krok, klus, cval, kavalety
Práce ze země s hnědkou Lucky Star
Individuální focení s koňmi

Koncert O5 a Radeček, Josef IX a Mina, speciální host Martin Motýl (ex Argema)

Kdy: 26. dubna od 20 hodin
Kde: Kulturní dům Stan u Hlinska
Proč přijít: Kdy se poštěstí na malé vesnici vidět Zlatého slavíka? Hlinecký rodák Josef IX. srdečně zve na koncert, při kterém zazní známé hity - zcela jistě to bude Sorry, že mám rád hory.

Čarodějnice na Babiččině dvorečku

Kdy: 27. dubna od 10 hodin
Kde: Babiččin dvoreček, Licibořice
Proč přijít: Přijďte i s dětmi, jste zváni. Můžete se těšit na opékání špekáčků, malování na obličej, vaření lektvarů, čarodějné dílny.

Čarodějnický rej na zámku

Kdy: sobota 27. dubna od 15.00
Kde: Zámek Moravská Třebová
Proč přijít: Pozvání na tradiční akci pro rodiče s dětmi a ostatní veřejnost na Čarodějnický rej na zámku. Soutěže pro děti s audiencí a odměnou u čarodějnice. Malování na obličej. Přehlídka a vyhodnocení masek. Velká a malá tombola. Střelba z laserové zbraně - Střelecký klub mládeže MT.