Populární hudební skupina Chinaski přijela v pátek večer na čtyřech kolech do Východočeského divadla v Pardubicích. Zde uvedla pozoruhodný projekt s názvem Autopohádky, v něm kombinuje své největší hity s kouzelnou říší pohádek.

Lídr kapely Michal Malátný se nevracel do neznámých prostor. V minulosti byl totiž členem pardubického stánku Thálie. Bylo na něm znát, že zdejší prkna, která znamenají svět, má dobře „osahaná“. Na jevišti působil přirozeně, suverénně, podobně jako ostatní členové formace.
Ti divákům nejprve zahráli Pohádku o Plivníkovi, která vyprávěla o tom, co všechno se může stát, když se řidič řádně nestará o své auto.
Michal Malátný si tu „vystřihl“ hned dvě role – postavu vypravěče i Josefa Krupičky, který své auto silně zanedbává. A to natolik, že se mu do něj nastěhuje Plivník, jemuž se dobře daří jen tam, kde není příliš čisto…

Postavu Plivníka báječně zvládl baskytarista Ondřej Škoch. Především jeho originální hlasové ztvárnění náročné figury je třeba ocenit. A stejně tak i to, s jakým gustem se chopil role policisty.

S dvojrolí ředitele a dědy Sekery si vyloženě vyhrál Štěpán Škoch, který ve skupině Chinaski hraje na saxofon, flétnu, klarinet či perkuse. Jako účetní Pelikán a řidič Kocbaba byl přesvědčivý Petr Kužvart (trubka, perkuse). Ideálního plánovače našla kapela v podobě Františka Táborského (kytara, zpěv). Řidiče Nováka ztělesnil nový bubeník Ota Petřina junior.

„Autopohádky napsal Jiří Marek v polovině šedesátých let minulého století. Je to hravá knížka pro děti o autech, motorkách, policistech a stopařích, zkrátka o všem, co člověka může potkat na silnici,“ vysvětlil Michal Malátný.

„Nejprve jsme natočili první cédéčko Autopohádek. To se nám natolik zalíbilo, že jsme loni udělali jeho pokračování. A to se nám zalíbilo natolik, že jsme se rozhodli vytvořit také divadelní představení,“ vysvětlil frontman populární formace, jak celý projekt vznikl. „Autopohádky Jiřího Marka, který byl podepsán například i pod tituly Hříšní lidé města pražského, Pěnička a paraplíčko, Partie krásného dragouna a dalšími, už dnes jdou sehnat jedině po antikvariátech. Ale je možné, že se najde někdo, kdo by je znovu vydal. Asi před čtrnácti dny nás kontaktoval autorův syn, který je rovněž velkým milovníkem aut a zároveň vinařem. Byli jsme u něj na návštěvě, kde nám vyprávěl, jak ho otec Plivníkem strašil. Přišel i na představení a nabídl nám i nějaké své vlastní pohádky,“ podotkl Malátný.

V druhé části večera už divadlem zněly důvěrně známé hity – například Drobná paralela, Láskopad, 1. signální, Tabáček, Můj svět, Dobrák od kosti a na přání i nejstarší píseň kapely – Punčocháče.