Příběh královny Alžběty II. a jejích dvanácti premiérů, které si jednou týdně zve ke konzultacím, zaujal i žurnalisty, inscenace získala Cenu novinářů. Tím však výčet ocenění nekončí. Petra Janečková, která ztvárnila hlavní roli, se za její citlivé ztvárnění dostala do širší nominace na Cenu Thálie 2020.

„Prohlížela jsem si všechno, co na mě o královně vyběhlo z internetu, viděla jsem i nějaký její projev. Věnovala jsem se také fyzičnu, abych byla věrná v chůzi, pohybech a gestech. Její chování je striktně dané etiketou, ale i tak s ní mohou cloumat emoce, tam se dá leccos uhrát,“ popsala svou přípravu Petra Janečková.

close Audience u královny. info Zdroj: VČD/Josef Vostárek zoom_in Audience u královny.

Na druhé příčce divácké oblíbenosti se umístila parodická crazy komedie Velká bankovní loupež, kterou napsala trojice mladých britských autorů Henry Lewis, Jonathan Sayer a Henry Shields. „Akční lupičskou komedii plnou černého humoru, nadsázky a skvělé muziky upravil a režíroval Robert Bellan. V hlavních rolích hrají Ladislav Špiner, Petr Dohnal, hostující Kristýna Hulcová a Zbigniew Kalina,“ uvedl mluvčí divadla Radek Smetana.

Také tato inscenace už sklidila více úspěchů. V roce 2019 diváckou anketu vyhrála a v roce 2020 na Grand Festivalu smíchu získala titul Komedie diváků i Cenu studentské poroty, Kristýna Hulcová si pak odnesla Cenu za nejlepší ženský herecký výkon festivalu.

close Velká bankovní loupež. info Zdroj: VČD/Radek Kalhous zoom_in Velká bankovní loupež.

Třetí místo patří legendární Noci na Karlštejně. Hudební komedie je jednou z nejnovějších inscenací Východočeského divadla, premiéru měla v červnu na Kunětické hoře. Divadelní evergreen o tom, že láska je silnější než příkaz krále, režíroval Petr Novotný, jenž hlavní role svěřil hostujícímu Petru Štěpánkovi a Martině Sikorové.

„Ta role je pro mě velká výzva. V průběhu zkoušení jsem se dost potrápila, protože se mi nedařilo dělat to tak, jak bych si přála. Nevěděla jsem kudy. Ale měla jsem pevnou ruku pana režiséra, který mi hodně pomáhal,“ řekla Martina Sikorová.

close Noc na Karlštejně. info Zdroj: VČD/Jiří Sejkora zoom_in Noc na Karlštejně.

Nejnavštěvovanější pardubickou inscenací let 2020-21 jsou Tři veteráni opět v režii Petra Novotného. „Známý pohádkový příběh na Kunětické hoře, kde se uskutečnila premiéra, a následně v Městském divadle a na zájezdech během dvou let zhlédlo 13 912 diváků,“ dodal Smetana.

Přestože si Východočeské divadlo i v roce 2020 udrželo status nejnavštěvovanějšího nekomerčního jednosouborového divadla, jeho návštěvnost, stejně jako i v případě ostatních divadel, klesá. V roce 2019 VČD navštívilo 162 844 diváků, v roce 2020 už jen 64 110 a v roce 2021 pouze 60 061 (v počtech jsou zahrnuty vlastní a dovozová představení, představení na zájezdech a pronájmové akce v divadle). Celkový počet představení VČD spolu s dovozovými akcemi a zájezdy činil 229 v roce 2020 a 235 v roce 2021, v předcovidovém roce 2019 to bylo 561.