RECENZE

Detektivka se na jeviště pardubického divadla vrátila po mnoha letech a v případě Posledního víkendu dokonce v české premiéře.
Zápletka je klasická – do velkého rodinného sídla Angkatellových se sjede na víkend rozličná společnost. Netrvá to dlouho a dojde k vraždě, jejímž vyšetřením je pověřen inspektor Colquhoun ze Scotland Yardu. Oproti klasickým detektivním hrám jsou ovšem v Posledním víkendu vztahy mezi jednotlivými postavami komplikovanější a detektivní linie vyprávění nehraje vždy prim. Bohužel skloubení psychologické, komediální a detektivní linie vyprávění se neobešlo úplně bez problémů.

Komediální scény zpočátku příliš nevycházejí (například infantilní přetahovaná o humra) a zlepšují se až ve druhé polovině při výsleších hollywoodské hvězdy Veroniky Crayové (Ivana Jirešová) a lady Angkatellové (Zdena Bittlová). Rovině detektivního vyšetřování zase trochu chybí přímočařejší „tah na branku". Navíc se začíná rozvíjet až po zhruba 40 minutách představení, do té doby se režisér Pavel Ondruch soustředí spíše na vykreslení charakterů jednotlivých postav.

Kámen úrazu

A tady je asi největší kámen úrazu nové pardubické inscenace. Každá postava jakoby přišla z úplně jiné hry. Inspektor Colquhoun (Martin Mejzlík) je klasickým starosvětsky rozvážným detektivem, kterého Mejzlík ztvárňuje zcela civilně. Oproti tomu hostující Ivana Jirešová hraje Veroniku Crayovou s výraznou nadsázkou. Postavy Midge Harveyové (Romana Chvalová) a Edwarda Angkatella (Radek Žák) by mohly být klidně přesazeny do některé z her Antona Pavloviče Čechova, lady Angkatellová se svým nadšením ze zločinu zase nejvíce připomíná babičku Marie Rosůlkové ze seriálu Taková normální rodinka.
Scéna Michala Syrového překvapí tím, že neznázorňuje sídlo Angkatellových jako ponurý dům přímo stvořený pro vraždu, ale jako vzdušnou moderní vilu. Napětí je pak navozováno tradičními prostředky, jako jsou bouřka nebo meluzína.

Kdo je vrah?

Oproti jiným detektivkám Agathy Christie nemá Poslední víkend nikterak překombinovanou detektivní zápletku. Vlastně je její řešení až překvapivě nekomplikované, avšak kandidátů na vraha je několik, a tak mohou diváci pátrat společně s Colquhounem až do konce představení.