Hned první premiéra se nechala inspirovat Velkou pardubickou, neboť co jiného se vedle Semtexu, perníku či hokeje každému v Čechách vybaví, když se řekne Pardubice? Přece dostihy!

Z tohoto zajímavého prostředí vychází komedie Utíkej, Váňo, utíkej! aneb Velká divadelní steeplechase, jejíž premiéra se uskuteční v sobotu 8. října na Malé scéně ve dvoře divadla – v předvečer startu 121. ročníku nejznámějšího českého dostihu.

Na divadelní závodiště pod trenérským dohledem hostující Terezy Karpianus vyběhnou Martina Sikorová, Lída Vlášková, Jan Musil, Zdeněk Rumpík, Ladislav Špiner a Radek Žák.

Novou komedii pardubického divadla přibližuje dramaturg Zdeněk Janál: „Velká pardubická je odrazem českých dějin i odrazem lidských osudů. Každý člověk a každý národ se potýká s překážkami a se soupeři a ubírá se ke svému cíli. Jsou Josef Váňa, Václav Chaloupka, Lata Brandisová a další z žokejů hrdinové? Co je to hrdinství? Zvítězit? Doběhnout do cíle? Naše inscenace je poctou všem hrdinům, kteří se dostavili na start, protože vedle touhy zvítězit je zdobí i odvaha prohrát. V prostoru, který bude obyčejným pískovištěm, a s výpravou ne nepodobnou dětským hračkám vytvoříme dějiště přelomových událostí a scénu pro velké lidské příběhy.“

„Základními tématy hry jsou houževnatost, naděje a snílkovství. Inscenace, což je dáno již výchozím scénářem, se kterým jsme po prázdninách s dramaturgy k hercům přišli, má formu řetězce navazujících výjevů, obrazů a skečů, jež tato témata nacházejí v dějinách Velké pardubické a nejen v ní,“ doplňuje hostující režisérka Tereza Karpianus.