„Během letních prázdnin probíhaly úklidové práce, nutné opravy, malování chodeb či revitalizace jevištních prken. Nyní se už v dílnách vyrábějí kulisy chystaných her, v krejčovně se znovu rozběhly šicí stroje a na jevišti se ‚oprašují‘ inscenace ze stávající nabídky repertoáru,“ uvedl mluvčí divadla Radek Smetana.

Změny hlásí VČD také v uměleckém souboru. Už začátkem letošního roku odešel do Městského divadla Brno nejoblíbenější herec roku 2018 Milan Němec. Odchází i herečky Štěpánka Fingerhutová a Jana Ondrušková, která přechází do Divadla J. K. Tyla v Plzni. Posilou souboru je Eliška Lásková, dcera ředitele divadla Petra Dohnala a herečky Jindry Janouškové a manželka herce Josefa Lásky. V Pardubicích už jako host nastudovala několik rolí, naposledy roli Eliševy v Mikve.

V podzimních inscenacích bude divadlo jako hosty zkoušet mladé herce – Karolínu Šafránkovou, Ondřeje Krále či Filipa Müllera.

Nad hořícími Pardubicemi přelétá B-24 Liberator patřící k 55. wingu těžkých bombardérů 15. letecké armády USA. Snímek pořídil člen posádky druhého bombardéru.
Román Hořící nebe ukáže osudy lidí z Pardubicka

První premiérou nové sezony bude netradiční detektivní příběh s názvem Podivný případ se psem. Známou novelu Marka Haddona zdramatizoval Simon Stephens a tato dramatizace se těší velké popularitě na jevištích českých i světových divadel. Na Malé scéně ve dvoře inscenaci nastuduje režisérka Kasha Jandáčková, hlavní roli autistického Christophera ztvární Josef Láska a poprvé se v ní divákům představí 12. října.

V Městském divadle bude první premiérou hra Jiřího Havelky Společenstvo vlastníků v režii Petra Štindla. Hra měla úspěch, v roce 2017 získala Cenu Marka Ravenhilla.

„Budeme pokračovat v zavedené tradici INprojektů – scénických čtení v komorním prostředí, ale také v zábavných neformálních pořadech Bez kostýmu aneb Povídání z herecké šatny. Zvát budeme i na další poetické dýchánky na naší nejmenší scéně zvané Poedium v klubu,“ řekla dramaturgyně VČD Jana Pithartová.

Seznam premiér v sezoně 2019/2020
Podivný případ se psem, 12. října 2019, Malá scéna
Společenstvo vlastníků, 26. října 2019, Městské divadlo
Až ustane déšť,14. prosince 2019, Městské divadlo
Grand Hotel, 22. února 2020, Městské divadlo
Sherlock v nesnázích, 14. března 2020, Městské divadlo
U Hitlerů v kuchyni, 25. dubna 2020, Městské divadlo
Pochyby, 6. června 2020, Malá scéna
Tři veteráni, 20. června 2020, Kunětická hora