Jedná se o komediální novinku, které byla poprvé uvedena v Londýně v roce 2016 a dodnes se tam s úspěchem hraje. Za bláznivým příběhem odehrávajícím se v Americe v 50. letech minulého století stojí trojice mladých britských autorů Henry Lewis, Jonathan Sayer a Henry Shields.

Gagy a slovní hříčky

„Jsou to kmenoví autoři londýnského Mischief Theatre, které bylo založena teprve v roce 2008, ale už několikrát dobylo West End. Jejich tvorba vychází z autorského divadla a v lecčems připomíná styl bratří Marxů nebo legendárních Monty Pythonů. Typicky fraškovité komedie plné gagů a slovních hříček přetékají černým, ale vždy hluboce lidským humorem vedeným ve všudypřítomné nadsázce,“ řekla dramaturgyně Anna Hlaváčková.

Zkoušení repertoárové novinky bylo technicky náročné. „Je to žánr, který vyžaduje přesné načasování, vše musí perfektně fungovat. Někteří herci mají během představení až osm převleků,“ dodala Hlaváčková.

Návrat k parodii

Režisér Bellan se touto inscenací vrací k žánru, který mu byl vždy blízký. „Kdysi jsem začínal v Uherském Hradišti krátkými parodiemi. Teď jsem se k žánru parodie po 15 letech vrátil. Když jsem si tuhle hru poprvé přečetl, zjistil jsem, že to je přesně to, co chci dělat,“ poznamenal Bellan.

Režisér hru upravil tak, aby byla bližší českému divákovi. Přidal do ni také odkazy na filmovou klasiku v oblasti lupičských thrillerů, mafiánských filmů či klasických hororů. Londýnská inscenace se pyšní řadou pěveckých a tanečních čísel. Na ty se mohou těšit i pardubičtí diváci. „Hudba hraje ve většině mých inscenaci velkou roli. A právě padesátá léta, ve kterých se odehrává Velká bankovní loupež, jsou z tohoto hlediska ideální. V tomto období totiž vznikalo velké množství megahitů v interpretaci takových borců, jako jsou Elvis Presley, Chuck Berry nebo Little Richard,“ vysvětlil režisér.

V hlavních rolích se divákům představí třeba Ladislav Špiner, Petr Dohnal nebo Josef Láska. Divadlo si tentokrát pozvalo i dva hostující herce. „Na Velké bankovní loupeži spolupracujeme s Kristýnou Hulcovou, která hrála již v Kalibově zločinu. Na jevišti se objeví také Zbigniew Kalina, který byl členem Městských divadel pražských a nyní je na volné noze,“ sdělil ředitel divadla Petr Dohnal.

Co píší kritici o londýnské verzi?
„Je to show, která vás přiková do sedačky: budete se otřásat smíchem, poté vás bude držet v napětí při nervydrásajících efektech.“ (The Stage)

„The Comedy About A Bank Robbery je tak osvěžující, že i odpůrci frašek se budou podivovat nad strojově přesnou režií Marka Bella.“ (WhatsOnStage)

„Je to nejzábavnější show na West Endu.“ (The Telegraph)