Na vyhlídce hradu Kunětická hora bude dnes večer k vidění premiéra známé komedie Williama Shakespeara Sen noci svatojánské. Magickou podívanou pod středověkým hradem s herci Východočeského divadla v Pardubicích nastudoval hostující slovenský režisér Marián Pecko. Odstartuje o půl deváté večer, stejně jako nedělní druhá premiéra.
„Jsme rádi, že můžeme na Kunětické hoře uvést právě tuto hru. Shakespearovým monologům navíc sluší, když jsou řečeny pod otevřeným nebem. Proto jsme se snažili co nejvíce využít přírodní prostor Kunětické hory," uvedl dramaturg inscenace Tomáš Syrovátka.

„Některé Shakespearovy texty zazní v originálním znění, jako zpěvy elfů. V češtině budou třeba písně řemeslníků. Speciálními hosty jsou akrobaté, špičky v oboru a reprezentanti na mistrovství světa. Kdyby se jejich vavříny sečetly, vyšlo by nám několik desítek titulů z mistrovství republiky," informoval náš Deník Tomáš Syrovátka.

Magická komedie

Jednu z hlavních postav, Puka, bude hrát mladý host, současný člen pražského Divadla pod Palmovkou Jan Konečný, který však s pardubickým divadlem nespolupracuje poprvé. S režisérem Mariánem Peckem se potkal na inscenaci Vítězství, ve Východočeském divadle účinkoval i v představení Muž sedmi sester.
Obsazení je velmi rozmanité. Kromě řady hereckých hostů si na Kunětické hoře zahrají také studenti pardubické konzervatoře. Nebude chybět ani živá kapela.
„Hra má podtitul Magická komedie a je to výstižný podtitul. V textu jsme moc neškrtali, většinou jen různé odkazy na mytologické zdroje. Jinak jsme se k textu chovali s respektem a úctou," nechal se slyšet dramaturg hry.

„Jsem rád na Kunětické hoře, v Pardubicích a v divadle především. Potěšilo mě, že návrh nastudovat Sen noci svatojánské přišel z divadla. Upřímně, trvalo mi asi tři sekundy říct jednoznačně ano. Prostor Kunětické hory je mi dobře známý. Hra má devět obrazů v pěti dějstvích, šest obrazů z toho se odehrává jen v exteriéru," sdělil slovenský režisér Marián Pecko.

„Přizvali jsme akrobaty proto, že magické bytosti a neexistující postavy by měly dokázat to, co nemůže normální člověk. Akrobaté neřeší fyzikální zákony a dokáží si s tím poradit," poznamenal režisér.
„Sen noci svatojánské se v Pardubicích hrál naposledy před zhruba patnácti lety a režíroval ho americký režisér. Snad obě verze budou mít svůj půvab, smysl a kouzlo. Hra nabízí spoustu hereckých možností, které snad na Kunětické hoře dobře vyniknou. Dáváme totiž příležitost i mladým talentům z uměleckých škol," prohlásil ředitel Východočeského divadla Pardubice Petr Dohnal.

Teple se obléct!

Na premiéru není potřeba společenské oblečení. Hlavní je obléct se teple, hrát se bude i za nepříznivého počasí.

Markéta Markovicsová