Režisér Petr Novotný využil úspěšnou dramatizaci Vladimíra Morávka, se kterou hradecké divadlo před lety uspělo na Festivalu smíchu. Nová inscenace má premiéru už v sobotu od 19 hodin.

„Nebrala jsem to tak, že přenášíme na jeviště film. Pracujeme totiž s dramatizací, která na jevišti fungovala a kultovní snímek zase tolik nepřipomínala," vysvětlila dramaturgyně Jana Uherová.

HASIČSKÝ BÁL

Příběh diváky zavede do malého města, jehož obyvatelé si jdou vyrazit na bál dobrovolných hasičů. Sarkastický humor nešetří nikoho a nic. Odkrývá lidskou bezohlednost, zabedněnost, aroganci i prázdné fráze, kterými se kde kdo zaštiťuje.

„Je to především dobrá komedie, ačkoliv v roce 1967 to bylo také společensky kritické dílo. Dnes už nám ale takové nepřipadá. I když se samozřejmě hraje i o nešvarech a v tom se Češi za ta léta nezměnili," uvedla Jana Uherová.
Inscenační tým uvažoval, zda děj hry nepřesunout z 60. let minulého století do současnosti. Nakonec ale od této změny upustil.

„Mnoho věcí je podobných, ale třeba chování ženských postav při volbě královny krásy by dnes bylo asi jiné," shrnula důvody dramaturgyně.

V inscenaci Hoří, má panenko! hraje téměř celý umělecký soubor Východočeského divadla, navrch ještě několik hostů. A většina postav se bude na jevišti vyskytovat skoro po celou dobu představení.
„Tato hra nemá žádnou hlavní roli, ale všichni jsou téměř pořád na jevišti. Nemají třeba tolik textu, ale musí neustále hrát," poznamenala Jana Uherová.

Režisér Petr Novotný viděl Formanův snímek v 19 letech a tehdy v něm viděl krutou parodii tehdejších poměrů v komunistickém Československu.

„Až verze Vladimíra Morávka mi otevřela oči a já jsem zjistil, že je to taková smutná komedie o tom, že nejsme vždycky tak moudří, jak si myslíme," řekl Petr Novotný.

ZNÁMÉ HLÁŠKY

Během zkoušení prý scénický tvar neustále košatěl, přidávaly se známé hlášky, takže pardubická verze má být filmu podobnější než hradecká inscenace.

„Já už ve svém věku dělám jen věci, které mě baví. Nepamatuji si, ale že by mě nějaká práce těšila víc než zkoušení Hoří, má panenko!. Mám problém vybudovat si od toho kritický režisérský odstup. Tak snad si lidi nevšimnou, že to vlastně nikdo nerežíroval," poznamenal se smíchem režisér, který v loňské sezoně připravil třeba komedii Jistě, pane ministře! nebo pohádku Kráska a zvíře.

Podle ředitele Východočeského divadla Petra Dohnala zkoušení baví i herce.

„Herci mají obvykle tendenci utíkat z hromadných scén. Tady jsou ale pořád všichni na scéně," nechal se slyšet Petr Dohnal s tím, že diváci se mohou těšit také na živou hudbu, kterou obstará kapela Radka Škeříka.