Výborný nápad

„Věděl jsem, že je to hra, která má výborný základní nápad. Ta hra těží ze situace, kdy tma je světlo a světlo je tma. To znamená, že diváka by mělo bavit vidět, jak se člověk chová potmě,“ řekl před premiérou Zdeněk Dušek.

Režisér prozradil i perličku ze zkoušení. „Těsně před generálkami herci skutečně zkoušeli potmě a já se na ně z hlediště díval brýlemi pro noční vidění,“ uvedl Dušek.

Angličan Peter Shaffer je světoznámým dramatikem, který se u nás proslavil především díky své hře Amadeus, kterou Východočeské divadlo v současné době rovněž uvádí. „Jeho Black Comedy je pokládána za jednu z nejzábavnějších a nejmistrnějších komedií situačního žánru, jejíž děj se odehrává potmě. Publikum samozřejmě vidí, co se na jevišti děje, ale postavy příběhu nikoli, což je principem originální komiky a impulsem ke kreativnímu herectví,“ vysvětlil tiskový mluvčí Východočeského divadla Radek Smetana.

Vypadnou pojistky

Černá komedie je příběhem člověka, který si pozval do bytu snoubenku, a protože očekává, že by mohl přijít i její otec, tajně si „vypůjčil“ ze sousedova bytu trochu drahocenného zařízení. V hodině H v domě vypadnou pojistky. Dostaví se osoby očekávané i ty nejvíce neočekávané. A hlavně: všichni tropí pošetilosti, které člověk dělá, když si myslí, že ho nikdo nevidí.

V inscenaci hrají Ladislav Špiner, držitel Ceny Thálie 2010 pro činoherce do třiatřiceti let, Martina Sikorová, Pavel Novotný, Lída Vlášková, Josef Vrána, Petra Janečková a další.