Dalšími oceněnými byli Aťka Janoušková, Eva Jiroušková, Jiří Brož a Jiří Dušek za celoživotní mistrovství v dabingu, a Věra Barešová za celoživotní mimořádnou dabingovou tvorbu.

„Konečně to spadlo po tolika letech nominací. Jsem velmi rád, doufal jsem, že cenu dostanu,“ řekl Vladimír Dlouhý, jenž si ocenění vysloužil za roli Johna Adamse ve stejnojmenném filmu. „Byla to těžká práce. Ta role je dost umluvená, jsou v ní stašně dlouhé monology,“ uvedl Vladimír Dlouhý. Terezu Bebarovou odborníci ocenili za roli Laury z filmu V odborné péči. Další ceny si rozdělily snímky Billy Elliot za překlad, Zoufalé manželky IV jako seriál, John Adams za mimořádné zpracování a Monstrum za nejlepší zvuk.

Ceremoniál předávání ocenění pro nejlepší české dabéry a vůbec tvůrce, kteří připravují české verze zahraničních filmů, se v rodišti vynikajícího herce a dabéra především francouzského komika Louise de Funese Františka Filipovského uskutečnilo již po patnácté. Bravurním způsobem s humorem sobě vlastním jej konferoval Michal Pavlata.

Ze známých osobností do Přelouče přijeli nominovaní Tatiana Wilhelmová a Dagmar Čárová, Martin Sobotka a Oldřich Hajlich, ale i Pavel Trávníček, Stanislav Fišer, nestor dabingu Boba Švarc, Gustav Oplustil a další.

Jelikož byl letošní ročník jubilejní, připravili pořadatelé pro veřejnost novinku – velkoplošnou projekci. Lidé tak mohli slavnostní ceremoniál sledovat přímo na náměstí.

„Jsem za to ráda. Sál v záložně je malý a my jako běžní Přeloučáci se tam nemáme vlastně možnost dostat. Takto jsme mohli být při tom,“ řekla jedna z návštěvnic přeloučských městských slavností. Předávání Cen Františka Filipovského bylo totiž jejich součástí. Na náměstí T. G. Masaryka se sešlo velké množství lidí, aby si užívali bohatý kulturní program. Jeho vrcholem byl jistě koncert Leony Machálkové a dále koncert skupiny Fešáci a rockových kapel Unisono a Polymetal.

LUKÁŠ PEŠKA