„Uskuteční se v pátek 25. května v budově reálky," uvedla tisková mluvčí Pardubického kraje Magdalena Navrátilová a dodala, že Pardubický kraj přispěl na tuto akci částkou 100 tisíc korun.

Replika letounu

Dokument z dílny Jana Kisse přenese diváky zpět do května roku 2011, kdy se skupina českých milovníků aviatiky rozhodla dálkový let zopakovat na věrné replice letounu Jana Kašpara.


„Že to neměl kdysi náš první aviatik jednoduché, potvrzuje fakt, že i po sto letech, v době letů raketoplánů a družic až na hranice naší sluneční soustavy, se současní aviatici potýkali s obdobnými problémy, jako kdysi Kašpar," řekla Magdalena Navrátilová.

,,Nejen počasí, ale i technika na hranici možností udělala z původně úsměvně zamýšleného připomenutí dálkového letu téměř detektivku," nechala se slyšet tisková mluvčí Pardubického kraje.

Pardubický rodák Jan Kašpar  jako první Čech uletěl v roce 1911 na letounu vlastní konstrukce vzdálenost 121 kilometrů z Pardubic do Prahy.
Na svou dobu i v evropském měřítku unikátní sportovní výkon posunul české letectví na úroveň aviatiků, jako byl například Blériot či bratři Wrightové. (jar)