Muzikál Dracula se vrací. Příběh krvelačného hraběte z dílny Karla Svobody, Zdeňka Borovce a Richarda Hese se už za týden znovu objeví na české muzikálové scéně. Tentokrát se bude uvádět v pražském Hudebním divadle Karlín. Nové nastudování má na svědomí režisér Filip Renč.

Zaplněná aréna

Jeho předpremiéra byla pojata velkolepě – uskutečnila se v sobotu večer v plné parádě ve zcela zaplněné pardubické Tipsport areně.
Divákům se v hlavní roli představil Daniel Hůlka. Kromě něj se mohli návštěvníci pardubické multifunkční haly potěšit zpěvem Kamily Nývltové, Leony Machálkové, Tomáše Trapla, Josefa Vágnera, Olgy Lounové, Jany Zenáhlíkové či Martina Pošty.
Právě muzikál Dracula odstartoval v roce 1995 muzikálový boom v českých zemích. Tenkrát se hrál v pražském Kongresovém centru.

Oživovat legendu je vždycky trochu riziko, ale zároveň sázka na jistotu. Platí to i v případě Draculy, „českého muzikálu století", který před dvaceti lety odstartoval velký tuzemský muzikálový boom.

I nová verze Draculy se opírá o výjimečně silnou hudbu Karla Svobody a skvělé libreto Zdeňka Borovce. Scéna Daniela Dvořáka i kostýmy Romana Šolce vycházejí z verze, která byla k vidění v pražském Divadle Hybernia.

Pardubická předpremiéra, která se uskutečnila v sobotu v Tipsport areně, nabídla asi to nejlepší možné obsazení. V titulní roli Draculy se představil Daniel Hůlka. Ten od legendárního prvního provedení v pražském Kongresovém centru, které vidělo rekordních 1,2 milionů diváků, získal na jevišti větší hereckou jistotu a přitom mu zůstal silný hlas. Jen při některých vypjatých pěveckých partech možná až zbytečně příliš tlačil na pilu.

Dvojroli Draculových „femme fatale" Adriany a Sandry přesvědčivě ztvárnila Kamila Nývltová. Do postavy Lorraine, Draculovy milenky se sklony k alkoholismu, se úspěšně vrátila Leona Machálková. Ta v Pardubicích působila velmi přirozeně a předvedla možná nejlepší výkon z celé Draculovy party.

Spolehlivý Trapl

V sobotu večer se opět potvrdilo, proč je Tomáš Trapl jedním z nejobsazovanějších muzikálových herců u nás. Dokáže totiž spolehlivě zahrát, zazpívat a případně i zatančit to, co se od něj žádá. V Draculovi si „střihl" hned tři role – šaška, sluhy i profesora a všechny jeho kreace byly výrazné a pro diváky zajímavé.

Nový Dracula ukázal, že vzkřísit legendu mělo smysl. Všeobecné nadšení z prvního uvedení, které působilo jako zjevení, je sice pryč, ale poctivé řemeslo tato verze nezapře. Pardubické publikum předpremiéru přijalo skvěle. Důkazem toho byly i časté potlesky na otevřené scéně a závěrečné ovace vestoje.