Loučení i s Kostkou

Známé soudní drama v Pardubicích režíroval Petr Kracik, který do jedné z hlavních rolí Porotce číslo 8 obsadil herce Petra Kostku.

Dvanáctičlennou porotu newyorského soudu doplňují domácí herci Jan Hyhlík, Jiří Kalužný, Petr Dohnal, Ladislav Špiner, Alexandr Postler, Josef Pejchal, Radek Žák a Jan Musil, dále hostující František Švihlík a dnes již hostující bývalí členové souboru Východočeského divadla Pavel Novotný a Josef Vrána.

Zápas soudní poroty, která rozhoduje o vině či nevině v kauze úmyslného zabití, což v případě viny znamená v Americe automaticky trest smrti, převedl na základě vlastního životního zážitku Reginald Rose do podoby televizního dramatu.

V polovině padesátých let pak vznikl film nominovaný v roce 1957 na Oscara (porotce číslo 11 v něm hrál Jiří Voskovec), z něhož vzešel divadelní přepis, který uvádí i Východočeské divadlo.

„Hru jsme nikam časově neposouvali, inscenovali jsme ji v padesátých letech, na rozdíl od Nikity Michalkova, který ji ve svém filmu zasadil do Čečny. Stále si myslíme, že hra aktualizaci nepotřebuje, ona se totiž aktualizuje sama o sobě zevnitř," říká režisér inscenace Petr Kracik.

Hra měla 48 repríz

„Premiéra ve Východočeském divadle se konala 7. ledna 2012. Inscenace po celé republice dosáhla úctyhodných 48 repríz," podotýká mluvčí divadla Radek Smetana.

Petr Kostka se s dramatem Dvanáct rozhněvaných mužů setkal před pardubickou premiérou již dvakrát: „V ruském filmu 12 jsem namlouval porotce číslo jedna, kterého hrál sám režisér Nikita Michalkov, a pak jsem ještě téhož porotce namluvil v rozhlasové verzi pro CD. A co se týče mého hostování v Pardubicích, nepřijal jsem ho kvůli zeti, i když zlé jazyky tvrdily, že jsem ho sem jezdil hlídat, ale kvůli kvalitnímu textu. A též proto, že vzdor postupujícímu věku a ubývání sil mě divadlo pořád baví. Hrát s jiným souborem, s jinými kolegy je oboustranně inspirující," uzavírá Petr Kostka.   (pad)