Zahajovacím snímkem letošního Febiofestu se stal snímek Město režíséra Bena Afflecka. Film divákům nabídl klasickou kriminálku obohacenou o romantickou linii.

Čtvrteční filmový maraton nabídl milovníkům filmu akční fantasy Sucker Punch, drama Amfetamin, libanonskou road–movie Každý den je svátek a také politický thriller Férovou hru.

Vítězné Křtiny

Dnešní filmový program nabízí kromě animované tvorby hned čtyři celovečerní snímky.
V sále číslo 4 odstartuje v 17:30 hodin Zbytečná krutost. Jde o asijský remake slavného snímku bratří Coenů, který byl přetvořen do kostýmní frašky zasazené do pouštního hostince v době starověké Číny.

Od 20 hodin následuje Mr. Nice. Jde o film podle skutečného příběhu Howarda Markse, jenž se v šedesátých letech stal jedním z největších pašeráků marihuany a také nejhledanějším britským občanem. Komedie o muži, který příliš neví, co dělá, ale docela mu to vychází, získal Cenu za nejlepší herecký výkon na Mezinárodním filmovém festivalu v Edinburghu.

V sále číslo 6 budou od 17:30 hodin běžet Křtiny polského režiséra Marcina Wrony. Tento snímek o varšavském podsvětí získal na letošním festivalu vítězné ocenění Grand Prix.

Film poté vystřídá od 20 hodin belgický titul Marieke, Marieke. Civilní a zároveň empaticky natočený snímek přináší citlivý portrét dospívání mladé dívky a její vyrovnání se smrtí otce.

Věčné okamžiky

V sobotu se v sále číslo 4 od 17:30 hodin „utáboří“ snímek Tetro. Jde o formálně vybroušenou kombinaci fiktivních vzpomínek slavného režiséra Francise Forda Coppoly.

Od 20 hodin je na programu Zvuk hluku. Policista Amadeus bytostně nenávidí jakoukoli hudbu, ale je nucen vyšetřovat případ akustických teroristů.

Ve stejný den se v sále číslo 6 můžete od 17:30 hodin těšit na švédské Věčné okamžiky, které získaly pět tamních výročních filmových cen.

Od 20 hodin zde bude vládnout romantický thriller Vztek. Rosa netuší, že se její milenec José Maria skrývá na půdě panského domu, kde pracuje jako uklízečka.

Febiofest Junior

I dnes čeká na žáky základních škol ochutnávka z kolekce filmů pro děti a mládež – Febiofest Junior. „Ta se odehraje v multikině CineStar v sále číslo 4, a to od 8:30 a 10:30 hodin,“ řekl pořadatel pardubického Febiofestu Jan Motyčka. Na programu budou opět animované filmy, disneyovka Na vlásku a třetí díl známého Příběhu hraček.

Music Fest

Součástí tohoto svátku filmu je i festival Febiofest Music Fest, který se letos přestěhoval do hudebního klubu Jazz Tangens, který se nachází v Jindřišské ulici. „Dnes si mohou posluchači zajít vychutnat jazzový koncert skupiny Jakub Dolezal Quartet. Začátek této hudebních produkce je v 19 hodin,“ uvedl pořadatel festivalu.

Projekce v kostele

Stejně jako v minulých letech připravili organizátoři filmovou lahůdku v podobě projekce mimo kino, tedy projekci označovanou jako „off cinema“. Letos byl pro speciální sobotní slavnostní projekci vybrán citlivě natočený film Vladimira Michalka Zapomenuté světlo s nezapomenutelným Bolkem Polívkou v hlavni roli. „A protože jde o příběh faráře, nemohlo být pro jeho festivalové uvedeno zvoleno ideálnější prostředí, než pardubicky kostel Zvěstovaní Panny Marie,“ sdělil pořadatel festivalu Jan Motyčka.

Celkem 21 filmů

Pardubická část filmového festivalu Febiofest potrvá až do neděle 10. dubna v multikině CineStar v reprezentativních prostorách Obchodního centra Grand a nabídne celkem 21 kvalitních snímků z celého světa v distribučních předpremiérách i filmy, které v českých kinech už nebudou běžně k vidění.

(pst)