Dramaturgyně Jana Uherová opět vybírala ze zhruba padesátky komedií, které během roku zhlédla.

Děkujeme, že zde kouříte

Přehlídku komedií otevře ústecké Činoherní studio s inscenací Děkujeme, že zde kouříte. „Je to zajímavé formou, obsahem i hereckými výkony. Tahle hra se asi nebude líbit každému, je to spíše pro odvážné diváky,“ podotkla dramaturgyně.

Sedmé nebe

Jediným pražským souborem bude v příštím ročníku festivalu Divadlo pod Palmovkou, které přiveze nekonvenční britskou komedii Sedmé nebe. „Je to humor černočerný. Některým divákům budou možná vadit vulgarismy, já si ale myslím, že bychom měli přijmout moderní divadlo. Ta inscenace je udělaná skvostně a ve mně ten zážitek stále velmi rezonuje,“ uvedla Uherová.

Klášterní ulice

Po delší době se do Pardubic vrací také komedie ze sousedního Klicperova divadla Hradec Králové. Jde o zatím poslední hru, kterou v Hradci nastudoval režisér David Drábek. „První část je tradičně udělaná situační komedie, kterou režisér Drábek obohatil mnoha glosami a vtípky. Druhá polovina se pak odehrává v současnosti, z čehož vyplývá její velká politická apelativnost,“ řekla Uherová.

Falešné našeptávání

S klasickou francouzskou komedií míří do Pardubic Slovácké divadlo Uherské Hradiště. „Myslím, že je to poprvé, co máme na festivalu hru od komediografa Marivauxe. Režisér Radovan Lipus již trochu zastaralou hru odlehčil, inscenace má styl prvorepublikových filmů. Její humor bude našemu publiku blízký, navíc má neobvykle rychlé tempo,“ popsala dramaturgyně festivalu.

Z postele do postele

Domácí soubor bude soutěžit s britskou situační komedií Z postele do postele. „Od premiéry dokázali herci své komediantství vybrousit,“ řekla Uherová.

Upokojenkyně

Městské divadlo Zlín přijede s českou komedií odehrávající se v neobvyklým prostředí – domu pro seniory. „Je to hra o vážných věcech s velkou dávkou nadsázky a sebeironie. S takovým nadhledem jsme pak ochotni bavit se i o vážných věcech, jako je Alzheimerova choroba,“ vysvětlila Uherová.

Lakomec

Festivalový týden uzavře klasika od Molièra v podání Městského divadla Brno. V hlavní roli Harpagona se divákům představí Bolek Polívka. „Je to jedna z nejtradičněji udělaných komedií festivalu. Není to Polívkova one man show, je součástí skvěle sladěného hereckého týmu,“ dodala festivalová dramaturgyně.