Hned čtyři ceny si z jubilejního patnáctého ročníku Grand Festivalu smíchu odnesla inscenace Můj romantický příběh. S tou v Pardubicích soutěžilo ostravské Divadlo Petra Bezruče. Komedie v režii nového uměleckého šéfa pražského Národního divadla Daniela Špinara si kromě titulu Komedie roku odnesla také cenu odborné poroty, studentské poroty a nejlepší herečkou festivalu se stala Tereza Vilišová, která ztvárnila postavu Amy.

Další dvě festivalové ceny získala inscenace Městských divadel pražských Listopad. Hru Davida Mameta zvolili za nejlepší diváci a Michal Dlouhý pak byl za svůj výkon v roli amerického prezidenta Charlese Smithe oceněn jako nejlepší herec soutěžní přehlídky komedií.

Drábek je Geniem

„Počtvrté v historii festivalu byla vyhlášena Cena Genia smíchu, která je oceněním za mimořádný přínos v herectví, režii či jiné oblasti divadelnictví komediálního žánru v posledních letech. O držiteli této ceny rozhoduje Akademie Genia smíchu složená z kritiků, divadelních publicistů, teoretiků, ale i režisérů a dramaturgů," uvedl mluvčí Východočeského divadla (VČD) Radek Smetana.

Letos se Geniem smíchu stal umělecký šéf Klicperova divadla Hradec Králové David Drábek. Pro toho je to druhý velký úspěch na pardubickém festivalu. Před dvěma lety získala jeho verze Figarovy svatby téměř všechny festivalové ceny a dočkala se dlouhých ovací vestoje.

„Dramaturgyně festivalu Jana Uherová mi říkala, že potlesk vestoje v Pardubicích nebývá zvykem. Intenzita prožívání inscenace rostla každým okamžikem, na konci to už bylo báječné. Nebozí diváci v Hradci Králové už si na naše experimentování přivykli, ale úspěch v Pardubicích mě hodně povzbudil," komentoval tehdy své vítězství David Drábek.

Pondělní Galavečer smíchu mohli poprvé v den udílení cen vidět i diváci u televize. Na ČT Art bylo totiž možné sledovat zpožděný přímý přenos. Moderovali ho herec Martin Dejdar a herečky VČD Petra Janečková a Dagmar Novotná.

Komedie roku 2014
Daniel C. Jackson / Můj romantický příběh
Režie Daniel Špinar
Divadlo Petra Bezruče, Ostrava

Nejlepší ženský herecký výkon festivalu
Tereza Vilišová v roli Amy v komedii Můj romantický příběh

Nejlepší mužský herecký výkon festivalu
Michal Dlouhý v roli Charlese Smitha v komedii Listopad
Divadlo ABC, Praha

Cena odborné poroty
Daniel C. Jackson / Můj romantický příběh

Cena studentské poroty
Daniel C. Jackson / Můj romantický příběh

Komedie diváků
David Mamet / Listopad
Režie Petr Svojtka
Městská divadla pražská, Divadlo ABC, Praha

Cena Genia smíchu 2014
David Drábek
za výjimečné autorské inscenace Velká mořská víla a Jedlíci čokolády s přihlédnutím k zpracování Figarovy svatby, Romea a Julie a Richarda III.