V úterý vstupuje do soutěže o titul Komedie roku také Východočeské divadlo (VČD)! Soutěžního programu Grand Festivalu smíchu se totiž účastní také inscenace Čistírna v nastudování pardubického souboru.

Současná německá groteska od Wolfganga Spiera a Pita Fischera začne v budově Městského divadla v 19 hodin.
V režii hostující Hany Mikoláškové se divákům představí populární herci Josef Pejchal, Jan Musil, Martina Sikorová, Lída Vlášková, Ludmila Mecerodová a Alexandr Postler.

A o čem Čistírna vlastně pojednává? „Dva zlodějíčci a jeden trezor. Fikaný plán, nežádoucí svědci, spousta nečekaných komplikací a hlavně nešikovností, kopanců a bot. A taky poněkud všetečný policista, který do všeho strká nos… Aneb bohapustá komedie o tom, proč jsou chytří hloupí a hloupí chytří a všechno je naopak,“ mohou se diváci dočíst ve festivalovém průvodci.

„Autorská dvojice Wolfgang Spier – Pit Fischer pochází z Německa, ale napsali hru, jejíž humor je ryze anglický. Suchý, ostrý, groteskní, výrazně pointovaný, někdy černý, ale vždy s potřebnou mírou inteligence a důvtipu. Takový druh humoru má rád i náš inscenační tým, který po této hře nesáhl jako po tutovce z bulvárního žánru, ale jako po komedii, která vyžaduje herecké hledání, stylizaci a kreativitu. Pro inscenátory je Čistírna výzvou,“ vysvětlil dramaturg VČD Tomáš Syrovátka.

Úklid ve zkušebně

Na své si mohou přijít i diváci, kteří už Čistírnu viděli a na její dnešní představení se tudíž nechystají. Na Jevištní zkušebně totiž bude možné navštívit jednu z inscenací doprovodného programu. Program s názvem Úklid/Prybyrannja zde začíná v 17 hodin.

Úklid je tragikomický opus herečky, moderátorky a šansoniérky Ester Kočičkové, která se na Jevištní zkušebně představí společně s ukrajinskou folkloristkou, klavíristkou, skladatelkou a zpěvačkou Katerynou Kolcovou.

„Páteř tohoto představení netvoří obvyklé dialogy zúčastněných postav, nýbrž jimi interpretované písně: lidové písně ukrajinské, ruské a židovské, i původní šansony a banální popěvky zpívané česky,“ píše se ve festivalovém průvodci.

Není bez zajímavosti, že diváci se kromě tradiční role pozorovatelů stanou při představení také jeho hlavními aktéry. Umělci ovšem diváky uklidňují, že nikdo z nich prý nebude nucen k veřejné exhibici.

Lukáš Dubský