Zítra v 21.30 hodin zahájí svůj provoz Pardubické letní kino Pernštejn. Prvním filmem, který letos diváci v Tyršových sadech spatří, je Hlídač č. 47. Projekce bude výjimečná i tím, že ji uvede filmová delegace.

První film představí delegace tvůrců

„Na zítřejší zahájení sezony zavítá do Pardubic režisér snímku Hlídač č. 47 Filip Renč, spolu s ním přijede i scénárista Zdeněk Zelenka. A tuto dvojici doplní přítelkyně Filipa Renče, finalistka prvního ročníku Superstar Šárka Vaňková,“ uvedl provozovatel letního kina Jan Motyčka.

Snímek Hlídač č. 47 vznikl na motivy románu Josefa Kopty. „Scénář k filmu je poslední scénáristická práce známého televizního autora Eduarda Vernera, který zemřel v roce 2003. Eduard Verner ve svém textu vyzdvihl téma bolestného údělu člověka, který, ovlivněn a poznamenán hrůznými válečnými zážitky, doufá, že ve svém dalším životě najde díky lásce, přátelství, práci a rodinnému štěstí ztracenou rovnováhu,“ řekl dramaturg kina Leoš Kučera. Hlavní postava Josef Douša, jehož si zahrál Karel Roden, je železniční hlídač, který jednoho dne zachrání mladého muže před skokem pod vlak. Zachráněný muž se ovšem po incidentu zamiluje do Doušovy manželky. K tomu všemu ztrácí hlídač Douša načas sluch. Ač se mu sluch za určitý čas vrátí, předstírá Douša i nadále svoji hluchotu, aby zjistil, co si o něm, i o tušeném vztahu jeho ženy k Ferdovi, lidé říkají za jeho zády.

I další dny přinesou do Tyršových sadů atraktivní domácí i zahraniční filmy. „V pátek se divákům představí snímek Mikulášovy patálie, který natočil francouzský režisér Laurent Tirard, podle velmi oblíbených knih o malém Mikulášovi, jejichž autorem je slavný francouzský spisovatel René Goscinny,“ sdělil Jan Motyčka.

Sobotní večer přinese do Pardubic dokument Oko nad Prahou o osudech Chobotnice neboli projektu pražské Národní knihovny. „Snímek je nejen osobním i politickým životopisem tohoto odvážného projektu, ale i životopisem posledních let života autora tohoto návrhu Jana Kaplického,“ konstatoval provozovatel Pardubického letního kina Pernštejn Jan Motyčka.

Víšek: Kinu jsem kdykoli k dispozici

Moderátorem letního kina bude i letos Roman Víšek. Právě Oko nad Prahou je jedním z filmů, na které se on sám těší a určitě si jej podle svých slov nenechá ujít.

Co ho přivedlo do Pardubic a hlavně k letnímu kinu? „K letnímu kinu jsem se dostal tak, že mě oslovil Jan Motyčka. Pravidelně uvádím pardubickou část Febiofestu a odtud už to byl jen krok ke kinu,“ prozradil moderátor Pardubického letního kina Pernštejn Roman Víšek.
„Jsem sice vázán prací v Praze a práci mimo často nepřijímám, ale již první ročník Febiofestu mě přesvědčil, že tým, který se kolem festivalu i kina pohybuje, je opravdu profesionální a to, co dělá, má ohlas u diváků. Takže jakmile se jedná o projekt letního kina v Pardubicích, jsem kdykoli k dispozici,“ dodal Víšek.

„Tyto akce mají stoprocentní úspěch. Jezdí sem i mnoho režisérů a tvůrců a kdokoli sem přijede, prožije krásný večer. Často říkají, že se zdrží tak hodinu a pojedou, ale tým tady dokáže vytvořit tak nezapomenutelný večer, že často zůstanou třeba do jedné do rána. A to mnohdy přinese všem zajímavé zážitky, plné netradičních věcí a povídání,“ vysvětlil Víšek.

Navíc je na kině i podle něho lákavé to, že je zdarma. „Jsou akce, které, přestože mají sponzory, stejně musíte platit. Pardubické letní kino je jednou z mála akcí v republice, kde se nic nemusí platit. Věřím, že i kdyby bylo například symbolické vstupné dvacet korun, lidé by to dali. Tohle je prostě skvělé gesto, kterým můžeme říct: Jsme tu pro vás,“ uzavřel Víšek.

Monika Suchá