S jubilejní sezonou se dnes večer rozloučí Východočeské divadlo (VČD). Podle jeho ředitele Petra Dohnala se akce, které se konaly ke stému výročí existence budovy Městského divadla, povedly.

„Vyplatilo se nám, že jsme s přípravami oslav začali tak brzy, ačkoliv se tomu všichni divili. Enormní zájem jsme zaznamenali o dny otevřených dveří, které se konaly po celý rok. Diváci také rádi navštěvovali pořad s názvem Večerní šumlování, který jsme uváděli na Jevištní zkušebně,“ konstatoval ředitel VČD Petr Dohnal.

Diváky baví také náročnější hry

Úspěšné ale byly i akce, které není tolik vidět. Patří mezi ně například rozhlasový pořad připravovaný Pavlem Novotným, vydání knihy a DVD o historii divadla či výroba pamětních medailí.

Kromě oslav ovšem pardubický stánek paní Thálie uvedl v právě končícím roce sedm premiér.
„Velmi zajímavou inscenací je Čas katů. Jedná se o hru současného maďarského dramatika Kornela Hamvaie, který dokáže psát s nadhledem a černým humorem. Překvapil mě velký zájem diváků o tuto inscenaci, ačkoliv se jedná spíše o divácky náročnější hru. Letos mě potěšilo, že diváky už nezajímaly jen muzikály a komedie, ale vyprodané jsou také představení vážných her. Potvrzuje to třeba i Markéta Lazarová,“ uvedl Dohnal.

Divadlo muselo stejně jako další instituce čelit hospodářské krizi. Nakonec to ale vypadá, že letošní rok zakončí VČD s vyrovnaným rozpočtem.
„Konečné vyúčtování bude známé až v únoru, ale vypadá to, že bychom možná mohli mít i mírný zisk. Snažili jsme se chovat co nejvíc obezřetně. Snad zvládneme i příští rok. Od města dostaneme stejně peněz jako letos, ale ztratíme asi některé sponzory. Na druhou stranu to vypadá, že jiné firmy by naopak mohly začít VČD podporovat. Ta situace se neustále mění,“ vysvětlil finanční situaci divadla Petr Dohnal.

Lukáš Dubský