„Komedie mě ale dosud bavit nepřestaly. Pořád se do divadla těším,“ říká Jana Uherová.

Tomu se ani nechce věřit, že vás komedie pořád baví?

To máte jako s knížkami. I když má člověk rád nějaký žánr a čte ho pořád dokola, tak to neznamená, že se mu zprotiví. Mě prostě baví smát se, a tak mě komedie budou bavit dál. Jen jsem možná o něco vybíravější.
Díváte se na komedie spíše okem diváka nebo dramaturga?

To se nedá oddělit. Koukám na to jako divák, který se rád baví. Rozhodně nemáme k inscenacím odstup, kdy bych si říkala: Tak se předveďte. Ale ten dramaturg ve mně určitě je. Dívám se tedy i na kvalitu a ne jen na to, zda se komedie divákům líbí. Stane se, že se celé divadlo baví, ale je to laciná zábava. A pak tedy nemůžu s takovým představením do výběru počítat.
Takže tedy nesledujete reakce diváků a nevybíráte soutěžní inscenace podle reakcí hlediště?

Samozřejmě sleduji i reakce diváků. Jenže člověk se často zasměje i hloupým vtipům nebo tomu, že někdo upadne. To jsou takové vtipy, které útočí na naši první signální. Pokud je ovšem nějaká komedie založena jen na tomto laciném humoru, tak ji do výběru nezařadím.
Festival smíchu se v Pardubicích bude konat již podesáté. Zvyšuje se zájem českých divadel o festival?

Ano, zájem se zvyšuje. Divadla už ví, že jak přijde podzim, tak se začne blížit uzávěrka festivalu. V tu dobu mě zač〜nou z jednotlivých divadel obvolávat. Já jsem ale samozřejmě s dramaturgy divadel ve styku po celý rok a tudíž vím, co mají jednotlivé scény na repertoáru. Konkurence se na festivalu zvýšila hlavně od třetího ročníku, kdy se soutěžní části začala účastnit i pražská divadla. Každý ročník je teď velmi silně obsazen a nikdo nevyhraje jen proto, že by měl slabou konkurenci.
Jsou i nějaká divadla, která účast na Grand Festivalu smíchu odmítají?

Ano, najdou se samozřejmě i divadla, pro která není náš festival zajímavý. Jsou to hlavně divadla, která extrémně málo jezdí na zájezdy. Jedná se například o Národní divadlo v Praze nebo o Divadlo na Vinohradech.

Kolik za rok zhlédnete komedií?

Z městských divadel bude těch představení asi tak třicet. Pak samozřejmě vybírám i nesoutěžní část festivalu. Celkově bude těch inscenací, které za rok vidím, tak kolem padesáti.
A vy pak z tohoto množství inscenací musíte vybrat šest, které se zúčast〜ní soutěžní části. Vybíráte prostě komedie, které se vám líbí nejvíc, nebo se snažíte, aby byl výběr co nejrozmanitější?

Po zúžení výběru se obyvkle dostanu tak k osmi až deseti inscenacím, které hodně zvažuji. Pokud jsou hry v tomto užším výběru kvalitativně na stejné úrovni, tak si samozřejmě mohu vybírat. Pohybujeme se sice v jednom žánru – komedii – ale tento žánr je velmi široký. Naší snahou je, aby vybrané komedie byly stylově různorodé. Chceme, aby tam byla třeba salonní komedie, situační komedie, konverzační divadlo nebo ověřený titul, který je udělán jinak.
Jak to vypadá s letošní nabídkou? Je tam nějaká netradiční inscenace?

Letošní ročník je neobvyklý tím, že hned pět soutěžních komedií je uváděno v české premiéře. To je opravdu nebývalé. To se nám ještě nestalo, aby bylo ve výběru tolik současné dramatiky. A některé z těchto her jsou opravdu netradiční – třeba Jaromír Jágr, Kladeňák nebo Ještěři. Třeba komediální muzikál Ještěři nemusí být netradiční v Hradci Králové, ale pro nás to bude stylově neobvyklé. Tak uvidíme, jak na to budou reagovat pardubičtí diváci.
A co nesoutěžní program? Předpokládám, že tam se snažíte především o to, aby diváci viděli neobvyklé inscenace.

Přesně tak. Do nesoutěžního programu se málokdy stává, že bychom pozvali divadlo s klasickou komedií. Většinou se v nesoutěžní části festivalu objevují autorské projekty. I když letos diváci uvidí třeba Tartuffa od Moliéra. Budou ovšem v úplně novém provedení Divadla DISK. Poté do nesoutěžní části zařazujeme takové fajnšmekrovské věci. Třeba letos zde Divadlo Ungelt odehraje inscenaci Na útěku, což je herecký koncert Zlaty Adamovské a Jany Štěpánkové.
Nesoutěžní část programu máte také kompletně na starosti vy?

Ano, také. O tu nesoutěžní část programu je velký zájem. Hlásí se nám hlavně autorské projekty a malé dílny. Musím zde opravdu hodně vybírat. Osobně se ráda vracím k některým souborům, se kterými máme dobré zkušenosti. Letos zde třeba opět budou hrát a tančit Veselé skoky, potom Víťa Marčík je už na festivalu potřetí, Ester Kočičková je zde rovněž potřetí. Pak také vybíráme některá představení pro děti. Nejtěžší je ovšem vybrat inscenace pro teenage〜ry. Tam musíme hodně zvažovat, co se pro ně hodí. Naštěstí existují i soubory, které mají repertoár přímo pro tuto věkovou skupinu. Třeba letos jsme navázali spolupráci s Divadlem Tramtárie.
Ale i v soutěžní části festivalu se najdou divadla, které se se svými inscenacemi často vrací.

Ano, třeba Divadlo v Dlouhé. To se loni do výběru dostalo s hrou Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách až na poslední chvíli. Původně jsme měli vybranou jinou inscenaci, zjistili jsme však, že se do našeho divadla prostorově nevejde. A tak jsem v poslední možný den jela na premiéru Shakespeara do Prahy. Nakonec jsem ale tuto inscenaci vybrala a ona nakonec získala asi dvě ceny.
Desátý ročník Grand Festivalu smíchu ještě nezačal, ale vy už vybíráte hry na příští ročník festivalu, že?

Ano, někdy začínáme inscenace na další rok sledovat už v prosinci. Letos už jsem byla v Šumperku a chystám se do Divadla v Dlouhé, kde navštívím inscenaci U Hitlerů v kuchyni, na kterou mám výborné reference.
Lukáš Dubský