Východočeské divadlo Pardubice chystá poetický večer věnovaný básnickým i prozaickým textům známého herce a cimrmanologa Miloně Čepelky. Premiéru pořadu s názvem Miloň Čepelka básník uvede v pondělí 20. února na scéně v Poediu v klubu.

Miloň Čepelka, rodák z Pohoří u Opočna, který celý život zůstává věrný východním Čechám, je básníkem, prozaikem, scenáristou a textařem. „Psal texty například pro Viktora Sodomu, Helenu Vondráčkovou, Evu Pilarovou nebo Martu Kubišovou, pro niž otextoval píseň, která má svůj původ v 16. století. A právě Dobrodružství s bohem Panem je jedním z jeho nejznámějších písňových textů,“ připomněl dramaturg Ladislav Nunvář, autor komponovaného pásma.

Muži 28. října. Alois Rašín sedí vlevo.
„Za to, co se dělá pro národ, se neplatí," řekl v Pardubicích. Pak byl zavražděn

Miloň Čepelka je také podepsán pod celou řadou povídek, novel i románů. „Jak už názvy některých jeho děl napovídají, například Příliš mnoho pohřbů, Nebožtík na rynku, Monology k živým mrtvým, A jestli neumřel, zabývá se v nich tématem smrti. Ale není se čeho bát, na toto vážné téma nahlíží s humorem sobě vlastním,“ dodal Ladislav Nunvář.

Čepelkovy texty, mimo jiné i haiku, ve kterých opěvuje přírodu, lásku, ale také kriticky i vtipně hodnotí dnešní dobu, budou v Poediu číst Jindra Janoušková a Ladislav Špiner, za klavír usedne Josef Picek, jenž pro tento večer zhudebnil jeden z básníkových sonetů.

Účast na premiérovém večeru přislíbil sám Miloň Čepelka, proběhne i autogramiáda jeho knih.