„Do východních Čech jezdím velmi rád. Jako malý chlapec, ještě za první republiky, jsem bydlel v Horním Jelení,“ konstatoval populární herec Jan Skopeček (na snímku), který byl patronem pátečního večerního představení ve Východočeském divadle. Zde, na přehlídce nejlepších divadelních komedií, dvanáctém ročníku Grand Festivalu smíchu, soutěžila o titul Komedie roku společná inscenace Městského divadla Mladá Boleslav a pražského Divadla Kalich Zločin v Posázavském Pacifiku.

Nádherné divadlo

„Pardubické divadlo je nádherné. Je báječné, že je v něm úplně plno. Prostě se mi líbí, stejně jako se mi líbilo boleslavské představení,“ poznamenal Jan Skopeček.

„Navíc se tu zhruba před třiceti lety hrála moje hra, v níž účinkovala celá řada skvělých herců, co tu tenkrát byli v angažmá Kaplanová, Ferencová, Skála, Poloczek, Bonaventura a mnozí další,“ nechal se slyšet známý herec.

„Nedávno jsem Východočeské divadlo viděl hrát na mé domovské scéně v pražské Libni v Divadle pod Palmovkou. Šlo o představení Mefisto. Bylo bezvadné. Nejen kvůli tomu, že ho režíroval náš pan ředitel Petr Kracik,“ vtipkoval Jan Skopeček, který ve stejném titulu shodou okolností účinkuje v libeňské inscenaci s hostujícím Jiřím Langmajerem v hlavní roli.

„Líbil se mi ale i Ladislav Špiner, který ztvárnil titulní roli v pardubickém představení,“ vyzdvihl Jan Skopeček poklonu aktuálně nejoblíbenějšímu herci Východočeského divadla, jenž byl za tuto roli dokonce nominován na prestižní cenu Thálie.

Natáčení „naostro“

Protože je Jan Skopeček i známým filmovým hercem, přišla v Pardubicích řeč i na „veselou historku z natáčení“.

„Když jsme točili film Parta hic o partě horníků, hrál tam tehdy společně se mnou Josef Kemr, Petr Nárožný, Pepík Dvořák, Jirka Krampol a Ivan Vyskočil. Měli jsme točit scénu, kdy horníci končí šichtu a jdou se sprchovat. Záběr byl vymyšlený tak, že měli být vidět naše zadky. Zkoušelo se samozřejmě v trenýrkách. Když mělo dojít k natáčení naostro, vyhnal režisér Hynek Bočan všechny ženy z placu. Začali jsme se svlékat, kamera jela přesně podle domluvených pokynů na naše zadky Kemrův, který měl zadek asi takový, jako když bába sepne ruce, Nárožný zase úřednický a Menšík pořádně ukecaný. Pomalu jsme odcházeli ze záběru, rozhrnuli jsme záclonu a proti nám seděly všechny ženské ze štábu a prohlédly si nás pěkně zepředu,“ zavzpomínal Jan Skopeček.