Herecký soubor Východočeského divadla Pardubice (VČD) bude mít novou posilu.


Stane se jí mladý herec Petr Borovec, kterého si diváci mohou pamatovat z inscenací Tajemný hrad v Karpatech nebo Zvoník Matky Boží.
Borovec se objeví i v nejnovější inscenaci, kterou je komedie S cizí dámou v cizím pokoji. Ta má premiéru již tuto sobotu.

„Inscenace je kompilátem tří komedií v jednom večeru. Jedná se o tři aktovky, které vybrala dramaturgie pardubického divadla. Všechno jsou to hry z počátku dvacátého století a osudy jejich autorů se váží k Pardubicím,“ vysvětlil režisér představení Lumír Olšovský.

Tři v jednom

Spojit všechny tři hry do jednoho prolínajícího se celku byl podle Lumíra Olšovského sice riskantní nápad, který by ale měl být pro diváky atraktivní. Inscenace přitom bude mluvou i výtvarným řešením ctít dobu, v němž se odehrává.

„Spolupráce s režisérem Lumírem Olšovským je velmi příjemná, zkoušky jsou nabity pozitivní energií. Ostatně komedie se musí hrát s lehkostí a chutí. Celá inscenace se odehrává na lodi, každý příběh v jiné kajutě. Výjimečná proto bude scénografie, především využívání divadelní točny,“ uvedl Petr Dohnal, ředitel VČD a zároveň představitel jedné z hlavních rolí v nové inscenaci.

„Od diváků cítíme, že už nějakou komedii opravdu potřebujeme. Začátek této divadelní sezony byl totiž ve znamení těžších her. Teď už nás ale až do konce sezony čekají spíše oddechové žánry,“ dodal Petr Dohnal.

Změna plánu

Dramaturgický plán letošní sezony ale doznal také jednu vynucenou změnu. V květnu měla mít premiéru hra Penzion pro svobodné pány, kterou napsal Sean O´Casey a pro Činoherní klub ji v roce 1965 adaptoval Jiří Krejčík.

Podle jeho adaptace byl natočen i úspěšný film, ve kterém hlavní role ztvárnili Josef Abrhám, Iva Janžurová a Jiří Hrzán.
„Jiří Krejčík se ve svých třiadevadesáti letech rozhodl tuto hru inscenovat v Praze a pochopitelně dává přednost své inscenaci. Po nás tedy chtěl, abychom to hráli stejně, jako v Činoherním klubu před třiceti lety. Navíc byl problém domluvit zájezdovou činnost,“ sdělil důvody změny plánu ředitel divadla.

Jako náhrady se diváci dočkají francouzské komedie Francise Vebera Blbec k večeři. Tu proslavila filmová adaptace, která získala tři Césary. Na repertoáru ji v současnosti má třeba také Městské divadlo Brno.

(dub)