„Můj vztah k lesům je vřelý. Jsem takový malý lesů pán. Vlastním totiž pár metrů čtverečních lesa,“ pochlubil se známý královéhradecký písničkář s ostravskými kořeny Pavel Dobeš.

Jedna z hvězd Velké zábavné show, která byla v pátek večer v areálu pod Kunětickou horu předzvěstí sobotního Dne lesa.

Výtečný nápad

Akci, jež měla zábavnou formou poukázat na nepřeberné množství funkcí a rolí, které „plíce planety Země“ mají, pokládal za výtečný nápad.
„Pro ty, co bydlí v paneláku, jako například já, to mohla být zajímavá inspirace – třeba k tomu, aby přemýšleli, jaké by to bylo, kdyby začali bydlet někde v přírodě nebo aby k ní alespoň vedli své děti,“ konstatoval folkový písničkář.

„Moje děti jsou například vděčné, když přes prázdniny můžeme bydlet v lese. Ale třeba minulý víkend jsme se byli podívat právě u Kunětické hory na Perníkovou chaloupku a prošli jsme si i zdejší les. Obdivovali jsme tu krásné buky, které vypadají jako ocelové sloupy. To my máme jen borovice, smrk a křoviny z náletu, které bychom asi měli čistit. To se ještě musím zeptat Zelených, s nimiž jsem teď trošku víc v kontaktu. Oni mi jistě poradí, jak to udělat co nejlépe, aby to bylo dobré jak pro mě, tak pro les,“ poznamenal Pavel Dobeš, který přijal nabídku této strany kandidovat v Královéhradeckém kraji do Senátu.

„Kývl jsem hlavně proto, abych si v Hradci udělal nepřátele,“ vtipkoval. „I když tu bydlím, nemám tady jediného spolužáka ze školy, ani žádné své příbuzné, ale je mi jasné, že tímto krokem zde budu mít nepřátele. Minimálně tři politické strany teď půjdou proti mně,“ domnívá se písničkář.

Všichni makali

„Na Zelených se mi líbí kromě jejich programu také to, že dělají spoustu užitečných věcí pro přírodu. Před nedávnem jsem s nimi byl na oslavách Dne Země, kdy v Hradci z gruntu uklidili přírodní památku Na Plachtě. Tenkrát pršelo, všichni byli hrozně zablácení, ale makali. Bylo fajn, že jsem se tam potkal například s profesorkou biologie nebo s profesorem dějepisu, který učí na soukromém gymnáziu v Hradci Králové i mého syna. Ten tam zrovna maturuje. Ale byla tam i desetiletá, dvanáctiletá děcka,“ dodal Pavel Dobeš.