K úspěšnému projektu Národního památkového ústavu Hradozámecká noc se letos poprvé připojilo Východočeské muzeum v Pardubicích. Návštěvníci pardubického zámku si tak dnes budou moci prohlédnout prostory Rytířských sálů až do dvaadvaceti hodin. Vstupné do sálů bude od osmnácti hodin činit dvacet korun.

„Naším cílem je představit zámek v netradiční době a s netradičním programem jako místo, které je neustále živé a na které má smysl se vracet,“ vysvětlila smysl celé akce ředitelka Východočeského muzea v Pardubicích Jitka Rychlíková. K tomu dodala, že první pardubická Hradozámecká noc rozhodně bude mít zajímavou atmosféru.

Vůně květin i dobová atmosféra

Do nedělních šestnácti hodin bude zámek hostit tradiční jiřinkovou výstavu, která je instalovaná právě v Rytířských sálech. „Návštěvníci tak budou mít jedinečnou možnost nasávat vůni květin i dobovou atmosféru renesančních sálů až do pozdních večerních hodin,“ prohlásila Jitka Rychlíková.
Organizátoři zároveň přislíbili přizpůsobit výstavu motivu letošní Hradozámecké noci, kterým je bílá barva.

K projektu Hradozámecká noc se přidá i hrad Kunětická hora. Jeho návštěvníci budou moci v sobotu od osmi hodin večer až do půlnoci také absolvovat noční prohlídky.

Ty budou doprovázeny promítáním archivních dokumentů o Kunětické hoře a projekcí filmu Upír Nosferatu v hradním sklepení.
Do akce Hradozámecká noc se dnes zapojí i další hrady a zámky v Pardubickém kraji. Nočních prohlídek se mohou zúčastnit návštěvníci hradu Litice a zámku ve Slatiňanech, na zámku v Litomyšli pak na zájemce čeká Bílá paní.

Lenka Štěpánková