Bývalý frontman pardubické skupiny Ready Kirken, jenž už napsal písně pro řadu českých filmů, se tentokrát postaral o hudbu k dramatu z leteckého prostředí Narušitel. Do českých kin vstoupí snímek režiséra Davida Baldy 24. ledna.

Drama Narušitel bylo inspirováno životním příběhem armádního pilota Vladislava Baldy, který sloužil i na letištích v Pardubicích a Hradci Králové, a dalších pilotů tehdejší doby. O režii filmového zpracování napínavého příběhu českého leteckého esa a jeho kamarádů, kterým prostupuje láska k létání, se postaral jeho vlastní vnuk David.

V písni Nad světem Hrůza zpracoval právě pocity muže, jenž se na pomyslných křídlech svého letounu vydává za vysněnou svobodou. „Fascinovalo mě, že základní lidskou potřebu po svobodě cítí i teprve osmnáctiletý scénárista, kameraman a režisér David Balda, který vnímá tuto hodnotu stejně jako já i špičkoví herci, které pro tento film získal. V klipu se snažím ztvárnit postavu pilota RAF, kterého ve filmu hraje legendární Stanislav Zindulka. Zároveň ohromující je skutečnost, že i piloti v normalizačním Československu vnímali svobodu nad světem, proto jsem píseň právě tak pojmenoval,“ popsal Hrůza.

Útěk za svobodou

V hlavních rolích výpravného filmového díla se představí herci Jiří Dvořák, Petr Kostka, Petr Neškudla, Stanislav Zindulka nebo Veronika Arichteva.

„Je to film o útěku za svobodou, o kontrastu mezi službou v armádě a láskou k létání. Chceme nejen vzpomenout na zločiny StB, ale taky ukázat na piloty, kteří to neměli v této komplikované době socialismu jednoduché,“ popsal režisér David Balda.

Narušitel využívá velké množství letových záběrů, všichni herci byli při natáčení poctivě ve vzduchu. „Snažíme se diváka v kině na chvíli posadit přímo do kokpitu a přenést mu opojný pocit svobody, které létání nabízí,“ dodal Balda.

Vedle hereckých tváří je snímek jedinečný i v „herecké“ sestavě letadel. Objevuje se v něm totiž řada unikátních strojů, které skutečně brázdily nebe v době, v níž se film odehrává. Letadlo, v němž se hlavní hrdina pokusí o přelet hranic, není napodobenina ani kopie. Ve filmu je skutečné letadlo z roku 1953, které ve snímku ztvárnilo svůj vlastní příběh.

Michal Hrůza už v minulosti připravil scénickou hudbu například k velkofilmu Lidice a mezi jeho velké hity patří ústřední písně seriálu Vyprávěj či komedie Pohádky pro Emu. Pro snímek z leteckého prostředí napsal kromě podmanivého singlu i kompletní hudební doprovod.

Ilustrační foto
Pardubice mají schválený rozpočet

Úspěch u divadla

Výrazným rukopisem se Hrůza podepsal i pod úspěch inscenace Kráska a zvíře, kterou uvedlo Východočeské divadlo v květnu 2016. Bylo to přitom poprvé, co s divadlem spolupracoval.

„Původně to mělo být pouze osm písní, nakonec se to rozrostlo a je jich přes dvacet. Nejdříve jsem měl napsat hudbu pro malý divadelní orchestr, ale pak jsme se shodli na tom, že by bylo dobré to udělat celé. Takže jsem to doplnil i hudbou pro klavír, violoncello, smyčce a podobně. Je to dělané tak, aby to fungovalo. Přesná forma ale byla druhořadá. Důležitější bylo, aby to korespondovalo s pocitem, který to má vyvolat. Nešlo nám o to, abychom z toho udělali hity,“ uvedl Hrůza.

Představení se už dvakrát stalo divácky nejúspěšnější inscenací roku. Jen za rok 2017 ji v Pardubicích a na zájezdech zhlédlo téměř 14 tisíc diváků.

Odstranit Vánoční ozdoby ze stromu nařizuje v prapodivné úřední výzvě radnice městského obvodu ve Svítkově dobrovolným hasičům.
Válka o stromeček ve Svítkově. Mlží už i starosta