„Jako město jsme se chtěli podívat na toto výročí poněkud z nového úhlu. Hledali jsme něco pozitivního, co by stálo za připomenutí, a rozhodli jsme se vyzdvihnout roli československého undergroundu,“ řekl Martin Karas, vedoucí oddělení kultury a cestovního ruchu pardubického magistrátu.

Do projektu se zapojily pardubické hudební kluby Ponorka, Doli Klub a Žlutý pes. „Nešlo nám jen o to připravit hudební program s několika interprety, celá akce má kulturní a osvětový charakter,“ dodal Karas.

Dnes se akce přesune do hudebního klubu Ponorka. „Normalizace, představovaná Husákovým režimem, tvrdě zasahovala do života lidí z undergroundové komunity. Vzpomeňme třeba Chartu 77, která vznikla právě na protest proti soudnímu procesu s hudebníky The Plastic People of the Universe. Byly však i jiné kapely, které ovlivnil rok 1968, třeba Umělá hmota, Hally Belly, Oscar Band a jistě i Echt!, a právě ty jsou zařazeny do programu v Ponorce,“ přiblížil provozovatel Ponorky Lumír Sokol.

V sobotu v klubu Žlutý pes vystoupí Petr Langr, Tomáš J. Holý, Tobiáš Jirous, The Plastic People of the Universe a DJ Mescalero.

(las)

#clanek|3670298