Divadelní podobu slavné filmové tragikomedie Miloše Formana Hoří, má panenko! uvedlo o víkendu v premiéře Východočeské divadlo.

ROZKRADENÁ TOMBOLA

Podle dramatizace Vladimíra Morávka tuto inscenaci o plese, volbě královny krásy a rozkradené tombole nastudoval s pardubickými herci režisér Petr Novotný.

„Přestože v hospodách a kavárnách prosedím spoustu hodin, plesy a bály ne-jsou mým šálkem kávy. Nejsem stavěný na to, aby mě někdo nutil tančit na parketě, kde bych si nechal okopávat nohy," usmíval se Petr Novotný, jehož však fascinuje atmosféra plesů.

„Baví mě pozorovat, jak se na nich lidé chovají, jak se vyvíjí nálada od mrtvého bodu na začátku přes různé peripetie až k mrtvému bodu na konci. Protože skoro vůbec nepiji alkohol, mám na rozdíl od některých kamarádů tu strašlivou nevýhodu, že vydržím být střízlivý a vidím tak řadu těch chudáků ve chvílích, kdy by možná ani nechtěli být viděni," konstatoval režisér pardubické inscenace, který do role jednatele hasičského sboru Ladislava Smaže obsadil ředitele Východočeského divadla Petra Dohnala.

„Při zkoušení Hoří, má panenko! jsme se docela dobře bavili, i když bylo těžké vychytat všechny vtipy ze slavného filmu Miloše Formana tak, aby fungovaly rovněž na divadelním jevišti," podotkl Petr Dohnal.

Ten prý dříve na plesy moc nechodil. Až do té doby, než se stal ředitelem Východočeského divadla.

„Najednou jsem se stal jejich spoluorganizátorem a ašel si v nich zálibu. Uvědomil jsem si, že i na takových akcích se člověk může dobře pobavit," poznamenal Petr Dohnal, podle něhož přípravy na plesy i dnes do značné míry korespondují s tím, o čem pojednává nová pardubická inscenace.

ABSURDNÍ SITUACE

„Běžně nastávají různé absurdní situace, kdy například herec, který má část plesu moderovat, nepřijde uvádět tombolu, protože se někde zapovídá. V příběhu, o němž Hoří, má panenko! vypráví, je opravdu hodně pravdy," potvrdil ředitel Východočeského divadla.

Ten si prý na plesech, které organizují pardubičtí kumštýři, občas nějakou krušnou chvilku zažije.

„Třeba když jedna naše kolegyně hodila do osudí tomboly i neprodané losy. Najednou jsme měli asi o tisíc lístků víc. Tehdy hro-zil strašný skandál, protože se mohlo klidně stát, že bychom z osudí hodiny tahali losy, které si nikdo nekoupil. Naštěstí mě napadlo doprodat zbytek tomboly a dobře to dopadlo," oddychl si tenkrát Petr Dohnal.

„Přiznám se, že plesy moc v lásce nemám. Ve Velkém Beranově nedaleko Jihlavy, kde jsem deset let bydlel, měly podobný průběh jako v Hoří, má panenko!. Párkrát jsem na nich byl, ale moc si je nepamatuji. Už ani nevím, co se na nich odehrávalo. Vím jenom to, že jsem se pak vždycky probudil doma," vtipkoval Milan Němec, který v pardubické tragikomedii ztělesnil postavu hasiče Josefa Maliny.

KDE JE FŮRA PÍSKU?

„Na parketu jsem na vesnických bálech moc nebýval, možná až k ránu, ale to si nevybavuji. To se mi doneslo jen z vyprávění ostatních návštěvníků. V tombole jsem vždycky utratil spoustu peněz. Jednou jsem vyhrál fůru písku. Tehdy jsem nevěděl, co si s ní mám počít, protože jsem neměl ani chalupu a ani děti, které by si tam mohly chodit hrát s lopatičkami a kyblíčky. Dodnes jsem si ji nevyzvedl, tak doufám, že mi ji tam ještě někdo hlídá," žertoval Milan Němec.

To jeho kolegyně Lída Vlášková, která si zahrála Marii Okápkovou, prý paní Štěstěnu vůbec nepokouší.

„Přestože v představení lístky do tomboly mám a vlastně lžu, že jsem si žádné nekoupila, abych je nemusela darovat, tak já jsem si na plesech žádné nepořizovala, protože jsem tušila, že nikdy nic nevyhraji," svěřila se Denku Lída Vlášková.

„Kdysi jsem jezdívala na vesnické koňské bály. To byl vždycky neuvěřitelný zážitek. Tehdy se tam také volila královna krásy jako v našem představení. Zajímavé bylo, že se do této soutěže hlásily ty nejošklivější dívky. Ty nejkrásnější jsem pak potkávala někde úplně jinde. Proto to většinou dopadlo tak, že vítězem se stal nějaký muž převlečený za ženu," podotkla pardubická herečka.

NEVYJASNĚNÁ ZÁHADA

Její kolegyně Veronika Macková, která si vysloužila roli nekorunované krásky bálu Smažové, prý plesy nevyhledává. „Neúčastním se jich, protože neumím tancovat. Byla jsem snadna jednom na Moravě, a to kvůli mé babičce. Bylo to tam hodně veselé, všichni si dávali panáčky do jedné, pak druhé a potom i třetí nohy. Také jsem se do této zábavy trochu zapojila. Jak jsem se tehdy dostala domů, mi je dodnes záhadou," uzavřela Veronika Macková.