Do Pardubic zamíří nejlepší vybrané pěvecké sbory. Krom českých stálic jako je domácí VUS Pardubice, nebo Kuželky, slibuje festival velkou premiéru Pěveckého sboru Varšavské univerzity, počtvrté se naopak představí vynikající ruský soubor Vadim Serebrovský z Jekatěrinburgu.

Zahájení se koná ve středu od 20:00 hodin na nádvoří pardubického zámku. Velký zahajovací koncert je na programu ve čtvrtek od 19:00 hodin v aule Univerzity Pardubice, která soutěž hostí, a zároveň složí poctu letos zesnulému zakladateli festivalu Vlastislavu Novákovi. V pátek paknásleduje  Soutěž Bohuslava Martinů, též od 19:00 hodin. Zpěváci se představí i na výjezdních koncertech: V Chrudimi, Lázních Bohdaneč či Heřmanově Městci a České skalici. Všechny tyto koncerty jsou otevřené veřejnosti.

„Do Pardubic přijede přes 225 zpěváků. Největší soubor nám přijíždí z Varšavy a to v počtu padesáti pěvců. Výkony zpěváků bude hodnotit odborná porota v celkem osmi kategoriích. Letos bude určitě zajímavé sledovat nejmladší soubor – dívčí sbor „Mládí“ z Jablonce nad Jizerou, který bude vystupovat ve dvou soutěžních kategoriích - v ceně Bohuslava Martinů a folklóru vlastního národa. Toto pro ně bude první velký festival s mezinárodní konkurencí," zve na festival jeho prezidentka Alena Mejstříková.

I do zpěvu promluví fotbal. „Ruské soubory například teď velmi zajímá, kde tady budou moci sledovat probíhající mistrovství, protože u nich panuje fotbalová euforie. Dopisuji si teď s šéfkou souboru z Jekatěrinburgu Julií a ta říká, že u nich je celé město doslova vzhůru nohama, takže ruské sbory určitě budou hlasivky zatěžovat nejen v pěvecké části pobytu," dodává Alena Mejstříková.

Organizátoři zvou diváky také na neděli do foyer ČSOB Pojišťovny kde v 19:30 bude závěrečný na Galakoncert národů, kde se všechny soubory představí s tím nejlepším. Pro podrobný přehled vystoupení vyhledejte webové stránky festivalu IFAS 2018.

Eddie Howell a Freddie Mercury.
Téměř zapomenutá píseň s vokály Freddieho Mercuryho ožívá ve východních Čechách