"Akční lupičskou komedii plnou černého humoru, nadsázky, překvapivých zvratů a skvělé muziky upravil a režíroval Robert Bellan. V hlavních rolích hrají Ladislav Špiner, Petr Dohnal, hostující Kristýna Hulcová a rovněž hostující Zbigniew Kalina. Velká bankovní loupež, která bude letos reprezentovat Východočeské divadlo na jubilejním 20. ročníku Grand Festivalu smíchu, je zároveň i nejnavštěvovanějším titulem divadla – během roku 2019 ji zhlédlo 10 044 diváků," uvedl mluvčí divadla Radek Smetana.

Druhé místo obsadila inscenace Mikve současné izraelské dramatičky Hadar Galron v režii Kateřiny Duškové. Jedná se o dramatický příběh osmi žen, v němž na hladinu rituální očistné lázně vyplouvají nejrůznější tajemství. Petra Janečková se za ztvárnění Širy dostala do širší nominace na Cenu Thálie.

"Na nejvyšších pozicích divácké oblíbenosti se po loňském zlatu a předloňském stříbru stále drží situační komedie anglického dramatika Alana Ayckbourna Z postele do postele, která se tentokrát umístila na třetím místě. Příběhy čtyř manželských párů, v nichž se realisticky zrcadlí životy většiny z nás, pod režijní taktovkou Zdeňka Duška skvěle rozehrávají Ludmila Mecerodová, Petra Janečková, Martina Sikorová, Veronika Malá, Martin Mejzlík, Tomáš Lněnička (původně roli nastudoval Milan Němce, jenž je již v angažmá v Městském divadle Brno), Jan Musil a Petr Borovec," řekl Smetana.

Možnost zvolit inscenaci roku měli opět i novináři a kritici – Cenu novinářů letos obdržel detektivní příběh Podivný případ se psem podle stejnojmenného románu britského spisovatele Marka Haddona, který zdramatizoval Simon Stephens. Na Malé scéně ve dvoře jej inscenovala režisérka Kasha Jandáčková, která do role patnáctiletého autistického chlapce Christophera obsadila Josefa Lásku.