V pardubickém Domě U Jonáše se včera odpoledne otevřela ojedinělá výstava z cyklu Prostor pro jednoho kurátora. Projekt vznikl k 60. výročí založení Východočeské galerie. Díla budou veřejnosti přístupná až do úterý  22. října.

Pardubice mu zachránily život

Zatím jediný z kurátorů, který propůjčil několik děl ze své soukromé sbírky, je herec a režisér Jan Kačer. „Jsem rád,  že jsem tuto příležitost dostal právě v Pardubicích, kde mi zachránili život. Byl jsem po matce útlý, podvyživený a v sedmi letech jsem dostal dětskou chorobu, která se nazývá tanec svatého Víta. Nikdo ji tehdy neuměl vyléčit, až jeden zdejší doktor. Díky němu jsem se už v dětství dostal do knihy. I kvůli tomu mám k Pardubicím dobrý vztah," konstatoval holický rodák.
Na výchovu Jana Kačera byla maminka sama, a proto býval doma často sám. V časopisech, které jeho maminka odebírala, se poprvé setkal s kresbami malířů, jež mají v dnešní době velké jméno.
K umění ho také vedla jeho teta, za níž často jezdíval do Prahy na prázdniny. Teta mu po jeho úspěšných přijímacích zkouškách  na vysokou školu věnovala první obraz.
Postupem času se sbírka rozrůstala i díky Kačerově ženě, herečce, Nině Divíškové, která je rovněž velkou milovnicí umění. Obrazy se stávaly pravidelnými dary k narozeninám či výročí.

Matala, Malich, Kodet a Fára

Pro Východočeskou galerii zapůjčil Jan Kačer obrazy či sošky, ke kterým má osobní vztah. Návštěvníci se tak mohou  podívat na vybraná díla Františka Kavána, Libora Fáry, Bohumíra Matala, Jana Kodeta a Karla Malicha.
Repríza výstavy se následně přesune do rodného města Jana Kačera, do Holic.

Ve stejný den Východočeská galerie zahájila také výstavu malíře Otakara Nejedlého. Expozice nese název Z Čech na Ceylon, do Indie a zase zpátky a je věnována ke 130. výročí narození malíře.
Výstava bude zaměřena na časový úsek od počátku 
20. století do roku 1918. Zastoupena budou díla z řady veřejných a soukromých sbírek. Návštěvníci si tuto výstavu budou moci prohlédnout do 
24. listopadu.

(mar, har)