Chemik, bývalý vědecký pracovník výzkumného ústavu v Rybitví a vysokoškolský pedagog, který dnes žije v domově důchodců v Pardubicích, se ve svých dvanácti letech stal předobrazem komiksového Jindry Hojera ze slavné pětice Rychlých šípů. Kdo z fanoušků Foglarova nesmrtelného komiksu by neznal klidného, vždy upraveného Jindru v červených šortkách a bílé košili s pečlivě učesanými blonďatými vlasy na pěšinku, kterému se prostořeký Rychlonožka poškleboval „moje ublízané potěšení“.

V knížce Střípky ze života Jindry Hojera sepsal s nadsázkou, lehkostí a vtipem svoje životní příběhy skutečný Jindra Hojer. „V knize navíc ožívá i smyšlená postava pana Šmodrchy, se kterým prožijete neobyčejná dobrodružství obyčejného života,“ naznačuje autor.

Knížku veselých příběhů, plnou ironických zvratů, připravoval několik desítek let. „Můžeme se jen dohadovat, zda jsou postavené na skutečných autorových prožitcích. Jindra se při hovoru na toto téma potutelně usmívá a tvrdí, že jsou zcela smyšlené, protože co by si jinak o něm čtenáři a fanoušci pomysleli,“ pokračuje Lukáš Zeman, majitel nakladatelství Knihy s úsměvem, který se na vydání knihy podílel.

Letos je to už druhá Hojerova publikace, kterou Lukáš Zeman vydal. V květnu byla pokřtěna knížka Záhadné hlavolamy pro chytré hlavičky.