„Josef Láska od roku 2015 na scéně Východočeského divadla vytvořil řadu velkých i menších rolí všech žánrů a přes své mládí se stal jednou ze zdejších nejvýraznějších osobností. Hned na začátku své herecké dráhy ztvárnil úspěšně vojáka Simona Chachavu v Brechtově Kavkazském křídovém kruhu, a vydobyl si tak čelné místo v souboru. Diváky nadchl v titulní roli Hrubínovy lyrické pohádky Kráska a zvíře. Zaujal i osobitě pojatým Cassiem v Shakespearově Othellovi. V dramatizaci Goethova románu Spříznění volbou přesvědčivě vytvořil idealistického Setníka,“ uvedla Herecká asociace.

Vrcholem dosavadní Láskovy tvorby ve Východočeském divadle je hlavní postava Christophera v Podivném případu se psem. „Láska vybavil Christophera velmi citlivě vnějšími znaky Aspergerova syndromu, ale soustředil se především na obraz vnitřního světa patnáctiletého chlapce. Působí v něm dojemně, ale nesentimentálně a autenticky. Podivný případ se psem se objevil už na několika našich scénách, Láskova interpretace patří mezi ty nejpozoruhodnější,“ popsala Herecká asociace.

Do širší nominace na Thálii se letos dostala i pardubická herečka Petra Janečková za roli Alžběty II. v Audienci u královny.