Roztomilé zahájení měl v pondělí večer jubilejní desátý ročník Grand Festivalu smíchu ve Východočeském divadle (VČD).

V doprovodu nejoblíbenějších pardubických herců Ladislava Špinera a Petry Janečkové přišlo na jeviště deset dětí různého věku. „Ty jsou všechny naše,“ vtipkovala těhotná Petra Janečková v klaunském kostýmu.

„Je vidět, že jsme mladý festival a že toho máme ještě hodně před sebou,“ konstatoval při pohledu na desítku dětí ředitel VČD Petr Dohnal.
Už tradiční úloha pošťáka, který vždycky zvoní dvakrát, připadla při slavnostním zahájení soutěžní přehlídky nejlepších divadelních komedií pardubickému primátorovi Jaroslavu Demlovi.

„Jarda nese dětem perník,“ glosoval pobaveně primátorovo rozdávání dárečků dětem herec Ladislav Špiner.
Reakce dětí byly hodně spontánní. Někdo mával na své blízké, jiné dítko se natáčelo fotografům, další zkoumavě hledělo na publikum nebo se stydělo a jedno dokonce málem spadlo z jeviště. Naštěstí tomu rychlý postřeh Ladislava Špinera zabránil…

A na co festivalový program láká ve středu? V deset hodin bude v Městském divadle na programu inscenace Divadla Pražské konzervatoře (DIK) Sensex.

„Jde o variaci na téma láska a sex. Text je inspirován Williamem Shakespearem a jeho Snem noci svatojánské a Woody Allenem a jeho Sexem noci svatojánské,“ upřesnila dramaturgyně Festivalu smíchu Jana Uherová a dodala, že v této inscenaci se objeví mimo jiné i hvězda filmů Bobule, Rafťáci či Peklo s princeznou Tereza Voříšková.

Od 16.30 hodin se na Hronovické scéně představí Divadlo DISK Praha s Moliérovým Tartuffem, v němž bude k vidění i hvězda Anglických jahod Ivan Lupták a jeho parťák Tomáš Klus, který k tomuto filmu stvořil hudbu.

Od 19 hodin přijede do Městského divadla soutěžit o titul Komedie roku Středočeské divadlo Kladno s kusem Jaromír Jágr, Kladeňák. „Jde o autorský projekt úspěšného českého dramatika Petra Kolečka a režiséra Tomáše Svobody. Tato hra je věnována významné kladenské osobnosti Jaromíru Jágrovi. Balancuje na hraně tragikomedie, pohádky, grotesky a možná i muzikálu,“ prohlásila Jana Uherová a doplnila, že představitelem titulní role slavného hokejisty bude známý herec David Matásek.