První premiérou sezony bude na začátku října komorní drama Kalifornská mlha, které na Malé scéně ve dvoře připravuje režisér Michal Przebinda a herci Alexandr Postler a Martina Sikorová. "Bouřlivý duel mezi škrobeným intelektuálem a svéráznou ženou z okraje společnosti odhalí nečekaná tajemství a počáteční konverzační žánr se rozpoutá do napínavého thrilleru,“ řekla dramaturgyně Jana Pithartová.

Kmenový režisér divadla Petr Novotný už zkouší Makropulos musical – muzikálovou adaptaci známého dramatu Karla Čapka o marnivé a marné touze po věčném mládí a nesmrtelnosti. Původní muzikál připravil s hudebním skladatelem Ondřejem Soukupem a textařkou Gabrielou Osvaldovou. Hlavní roli ztvární Petra Janečková.

Dále Petra Novotného v nadcházející sezoně čeká zkoušení hry úspěšného izraelského autora Gura Korena Postižení. „Jde o černou komedii, v níž se propojí svět jedné mafiánské rodiny a členů divadelního souboru ‚lidí se zvláštními potřebami’. Hra balancuje na hraně korektnosti a originálním způsobem boří stereotypy a mýty o lidech s hendikepem,“ vysvětlila dramaturgyně Jana Uherová.

U Hitlerů v kuchyni

V prosinci diváci konečně uvidí kabaret Arnošta Goldflama U Hitlerů v kuchyni. Inscenace režiséra Miroslava Hanuše měla mít premiéru již v dubnu roku 2020, ale její uvedení zhatilo uzavření divadel v důsledku pandemie covidu. "Groteskní výjevy ze života Adolfa Hitlera, plné černého humoru a nekorektních vtipů budou doprovázené písněmi skupiny Tiger Lillies," upřesnil mluvčí divadla Radek Smetana.

Českou premiéru na pardubických divadelních prknech bude mít komedie Alana Ayckbourna o mezilidských vztazích Intimní rizika na veřejných místech, kterou bude režírovat Petr Štindl. Ten se zde už představil úspěšnou komedií Společenstvo vlastníků, kterou čeká v říjnu derniéra. Ayckburna si VČD v posledních letech oblíbilo, na repertoáru jsou už jiné dvě hry britského dramatika - Z postele do postele a Ona není vadná!.

Beatles i Maryša

Jímavou grotesku Kdo se bojí Beatles? o frustracích středního věku napsal jeden z nejvýraznějších slovenských dramatiků Viliam Klimáček pro Slovenské národní divadlo. "Na české scéně se doposud neobjevila, a to právě ve Východočeském divadle napraví režisér Filip Nuckolls, který tu režíroval vynikající inscenace Lovecké scény z Dolního Bavorska a Až ustane déšť," poznamenal Smetana.

close Dámskou šatnu obohatí také Eliška Jechová. info Zdroj: Jiří Sejkora zoom_in Dámskou šatnu obohatí také Eliška Jechová.

Poslední premiéra sezony je vyhrazena české klasice. Režisérka Kasha Jandáčková, která má za sebou úspěšnou inscenaci Podivného případu se psem, převede na jeviště vrcholné realistické drama bratří Mrštíků Maryša. "Původně jsme s Kashou měly v úmyslu převést na jeviště Fuksův román Myši Natálie Mooshabrové, který přímo vybízí k dramatizaci. Jenže jak se záhy ukázalo, nebyly jsme jediné, kdo měl podobný nápad – Myši se zalíbily zahraniční filmové produkci, a pro naši inscenaci se nám tudíž nepodařilo získat autorská práva. Věřím, že česká klasika v podání mladé režisérky s moderními režijními postupy a v originální scénografii bude naprosto plnohodnotnou náhradou,“ sdělila dramaturgyně Anna Hlaváčková.

Herecké posily

Pardubické divadlo přivítá v nové sezoně také tři herecké posily. Angažmá přijala Kristýna Hulcová, kterou diváci již znají například z inscenací Kalibův zločin nebo Velká bankovní loupež. Dámskou část uměleckého souboru doplní Eliška Jechová, která v alternaci nazkoušela hlavní roli v muzikálu Pekařova žena. Novou posilou je také Matěj Štrunc, jenž v minulosti působil v Městském divadle Zlín, kde má za sebou třeba i titulní roli v Hamletovi.

S pardubickým souborem se naopak rozloučil dlouholetý populární herec Jiří Kalužný, který stále účinkuje v inscenaci Společenstvo vlastníků.