„Divákům nabídneme pohled na pracoviště soukromé firmy, zabývající se informačními technologiemi, kde se její podivínští zaměstnanci snaží zavděčit nikdy nespatřenému generálnímu řediteli, jenž s nimi komunikuje výhradně prostřednictvím e-mailů. Žádný takový ředitel ovšem neexistuje, jde jen o výmysl skutečného ředitele Ravna, který předstírá, že je pouhým řadovým zaměstnancem, aby se vyhnul konfliktům a kritice za svá nepopulární rozhodnutí. Hra začíná ve chvíli, kdy je setkání s ředitelem nevyhnutelné a je potřeba jeho fyzická přítomnost. Jak z toho ale ven? Ravn přichází se zdánlivě jednoduchým řešením – najme si za sebe neznámého herce,“ popsala dramaturgyně Anna Zindulková Hlaváčková.

Jakou roli si v inscenaci zahrál ředitel Divadla Petr Dohnal? A čím bude sobotní představení speciální? Dozvíte se v další části článku.

Úspěšný von Trierův film vznikl v roce 2006 a jedná se o divácky asi nejpřístupnější snímek režiséra, který dále natočil třeba Dogville, Prolomit vlny, Nymfomanku nebo seriál Království. Divadelní adaptace na sebe nenechala dlouho čekat, a tak je pardubické divadlo již sedmým profesionálním souborem, který v České republice tuto hru uvede. Velký ohlas s ní mělo pražské Švandovo divadlo, které mělo inscenaci Kdo je tady ředitel? na repertoáru 13 let a úspěch slavila i na Grand festivalu smíchu.

Výstava Pětiletka běsů
Výstava Pětiletka běsů představí vzpomínky pamětníků na komunistický puč

V Pardubicích ovšem původní filmový scénář hodně krátili, představení tak bude trvat jen něco přes 90 minut a bude se hrát bez přestávky.

„Překlad scénáře jsme hodně upravovali. Vzešli nám z toho nové situace, z nichž některé jsme dotvářeli až během zkoušení,“ podotkla režisérka Aminata Keita.

Inscenaci podle filmu Larse von Triera nastudovala režisérka Aminata Keita.Inscenaci podle filmu Larse von Triera nastudovala režisérka Aminata Keita.Zdroj: Petr Šedivý

Titulní roli utajovaného ředitele svěřila režisérka Josefu Pejchalovi, herce pochybných kvalit, jenž má ředitele zahrát, ztvární Josef Láska. „Žánr trierovské absurdní komedie s její situační i konverzační komikou, do které tu a tam vpadne prvek dramatu, nebo rovnou tragédie, mě ohromně baví. Sám Trier tuhle svou komedii označuje za neškodnou, pravděpodobně je v tom ale jistá dávka ironie,“ uvedla Keita.

Krajský úřad přijímá občanku v mobilu, je jedním z prvních v republice.
Jsme připraveni, hlásí úředníci. Na kraj můžete s občankou v mobilu

Podle dramaturgyně se mohou diváci těšit na mnoho dějových zvratů. „V inscenaci je spousta černého humoru, není to ale jen lehká zábava. Řeší se tam třeba i téma manipulace a touhy po moci,“ dodala Hlaváčková.

Roli Islanďana Finnura si zahraje ředitel divadla Petr Dohnal. „I když dělám divadlo dlouho, stejně nejsem u komedie nikdy schopný odhadnout, jak na ni budou diváci reagovat. To se dozvíme až při premiéře,“ řekl Dohnal s tím, že v sobotu budou také vyhlášeny výsledky ankety o nejoblíbenějšího pardubického herce a herečku.