I na srpen připravilo letní kino  naproti Hypermarketu Albert svým fanouškům nevšední zážitky. Kultovní satirický snímek Česká soda zítra osobně uvede duchovní otec, režisér a producent, Fero Fenič. Film je výběrem nejlepšího z nesmrtelného parodického televizního seriálu z let 1993-1997.

Kultovní snímek

„Jsme rádi, že pana Feniče můžeme opět uvítat v Pardubicích. Ještě větší radost nám dělá to, že se podařilo vše domluvit a po mnoha letech můžeme u nás uvést jeho kultovní snímek," informoval šéf pardubického letního biografu Jan Motyčka.
Film, na kterém se podílel vedle Feniče také nejslavnější český režisér posledních let Jan Hřebejk, Igor Chaun nebo Tereza  Kopáčová, měl premiéru na konci ledna 1998 v přeplněném sále Kongresového centra v Praze a stal se jedním ze dvou nejnavštěvovanějších českých snímků té doby.

Jeho další uvádění však vždy provázela složitá jednání a řešení autorských práv. Po několika letech tak budou již zítra Pardubice svědky jediné veřejné projekce tohoto populárního satirického pořadu v republice.
„V současné době totiž existuje jen jediná kopie filmu. Navíc práva z poloviny vlastní společnost Febio a z té druhé Česká televize," vysvětluje Fero Fenič, proč je promítání České sody tak výjimečné.

Břitký humor

Milovníci nesmrtelných hlášek typu – Náš reprezentant dorazil do cíle se ztrátou dvou minut a sedmi měsíců na vedoucího závodníka, fanoušci populárních jazykových kurzů němčiny Alles gute v podání Milana Šteindlera a Davida  Vávry nebo příznivci bezpočtu parodických scének a klipů beroucích si na mušku vše, co charakterizovalo divoká devadesátá léta, by si tuto příležitost rozhodně neměli nechat ujít. Česká soda se totiž od své premiéry stala ojedinělým fenoménem. A to i přesto, že kvůli svému břitkému humoru, jemuž nic nebylo svaté, měla na počátku řadu odpůrců.

„V době, kdy se soda objevila na obrazovkách poprvé, z ní autor těchto řádků zas až tak odvázaný nebyl. Považoval ji za první pokus o příjemně krutou a černohumornou politickou satiru. Určitě by ho tehdy nenapadlo, že po letech bude u České sody před televizí téměř slzet ve vzpomínkách na zlaté časy, kdy to ještě šlo," napsal po letech novinář Ondřej Štindl.

Utopická myšlenka

„Standard toho pořadu mu bude připadat v kontextu soudobé televizní zábavy fakticky nedosažitelný a myšlenka, že by se někdo o něco podobného pokusil, alespoň  jakž takž uspěl a nějaká televize by to  navíc odvysílala, veskrze utopická," uvedl Štindl.
Letní kino se nachází u skateparku. Promítá se zdarma od devíti hodin večer.