Narodil se jako Wyatt Berry Stapp Earp 19. března 1848 v Ilinois. Působil jako farmář, lovec bizonů, ochránce zákona v různých amerických městech, horník i poradce filmařů.

Slavná přestřelka

Ještě jako zástupce šerifa, kterým byl jeho bratr Virgil, se Earp zúčastnil přestřelky u O. K. Corralu.

Šlo o půl minuty trvající pistolnický souboj mezi skupinou psanců a zástupci zákona, který je považován za nejslavnější přestřelku v historii amerického Divokého západu. Ke střetu došlo ve středu 26. října 1881 kolem třetí hodiny odpoledne v městečku Tombstone v Arizoně. Na straně zla stálo pět kovbojů, na straně práva pak Wyatt se svými dvěma bratry a pistolník Doc Holliday. 

Herec Albert Dekker se objevil třeba ve westernu Divoká banda. Jeho smrt je dodnes záhadou:

Zleva John Wayne, Martha Scottová a Albert Dekker v legendárním westernu Stará Oklahoma z roku 1943. Wayne hrál kovboje usilujícího o práva na těžbu ropy a o krásnou učitelku, Dekker ropného magnáta, jenž se chce nežádoucího soka zbavit.
Záhadná smrt herce Dekkera děsí už 55 let. Zemřel spoutaný v zamčené koupelně

Po vítězném souboji se Earp stal předmětem zájmu novinářů. „Je vysoký a sportovní. Jeho oči jsou modré a lemované světlými řasami a zasazené pod blond obočím… Těžký žlutohnědý knír mu stíní pevná ústa a zasahuje pod silnou hranatou bradu,“ psalo se o něm v dobovém tisku.

Hrdina westernů

Legendární šerif zaujal i filmové tvůrce. Vzniklo o něm několik snímků, v jiných se objevil jako vedlejší postava. K nejslavnějším patří westerny Můj miláček Klementina (1946), Přestřelka u O.K. Corralu (1957), Tombstone (1993) a Wyatt Earp (1994).

Už za Earpova života o něm kolovalo mnoho fám a smyšlených příběhů, které se asi nikdy nepodaří všechny uvést na pravou míru. Jisté je, že zemřel v Los Angeles coby ctihodný osmdesátiletý muž.

Další kvízy Deníku zaměřené na rozličná témata si můžete vyzkoušet ZDE.