Šestý ročník Pardubického letního kina Pernštejn, které po celou dobu prázdnin promítalo v Tyršových sadech zcela zdarma atraktivní domácí a zahraniční tituly, je již minulostí.

O zahájení sezony se postaral populární režisér Zdeněk Troška. Pořadatelé na první tři červencové dny totiž připravili mini retrospektivu jeho tří filmů. Program letního kina tak odstartovala nejnovější Troškova pohádka Čertova nevěsta.

Komponované bloky

Tematicky komponované bloky ovšem pokračovaly o celých prázdninách. Další tvůrce, který zde byl prezentován, byl uznávaný filmař Juraj Herz, který do Pardubic přijel uvést svůj starší snímek Petrolejové lampy.

Tyto retrospektivy byly doplněny i o novější tvorbou našich sousedů z Polska. Organizátoři připravili cyklus Polské filmové léto, ve kterém divákům představili čtyři kvalitní polské tituly.

Kromě těchto filmových bloků měli po celé prázdniny návštěvníci Tyršových sadů jedinečnou šanci zhlédnout jak komerčně úspěšné snímky, tak i náročnější filmy.

Nižší návštěvnost

Kvůli nejchladnějšímu létu za posledních jedenáct let byla návštěvnost letošního letního kina výrazně poznamenaná nepřízní počasí. „Deštivé dny dokonce několikrát zabránily i samotnému promítání a chladné večery poznamenaly nižší diváckou účast než loni, což se pochopitelně podepsalo na menším počtu lidí. Ale i tak se průměrná návštěva pohybovala kolem půl tisícovky diváků na projekci,“ sdělil jeden z organizátorů Pardubického letního kina Tomáš Drechsler.

Co bude s kinem?

Incident jeho kolegy, zastupitele Motyčky, se kterým v těchto dnech policie zahájila trestní stíhání kvůli přechovávání nepovolených látek, prý provoz v příštích letech neovlivní.

Ohledně dalšího provozu Pardubického letního kina totiž panovaly pochybnosti způsobené Motyčkovým zatčením kvůli krácení daně a za přechovávání narkotik.

„O další pokračování letního kina se diváci bát nemusí. Záleží především na magistrátu, jak se domluvíme na novém místě a zda dostaneme opět dotaci,“ uvedl Drechsler.

Nové místo

Radnice totiž od podzimu chystá rekonstrukci Tyršových sadů, a proto se bude muset pro oblíbené letní kino hledat od příštího roku jiné promítací místo. Provoz kina je také závislý na dotaci od města, která v tomto roce činila 200 tisíc korun.