Velký zájem vzbudila v Pardubickém letním kině Pernštejn, které po celou dobu prázdnin promítá v Tyršových sadech zcela zdarma vždy po setmění atraktivní domácí i zahraniční filmy, středeční projekce snímku Sobík Niko.

Šlo o dobrodružný animovaný film pro celou rodinu. Tento příběh o Nikovi, který věří, že otec, jehož nikdy nepoznal, je jedním ze světoznámé letky Santa Clause, přilákal do letního kina velmi slušnou návštěvu.
Pro rodiny s dětmi

V hojné míře do Tyršových sadů dorazily i rodiny s dětmi. „Je to fajn, když můžeme vyrazit do kina celá rodinka. Je to na naše děti sice trochu pozdní doba, ale bereme to jako daň za to, že tu můžeme vidět zajímavé filmy, za které bychom jinde museli platit drahé vstupné. Určitě jsme rádi, že tu kino existuje,“ uvedla Martina Stoklasová.

„Rodinné animované filmy mají v Pardubickém letním kině Pernštejn dlouhodobě úspěch a vysokou návštěvnost,“ konstatoval dramaturg letního kina Leoš Kučera.

V pátek od 21.30 hodin budou mít milovníci stříbrného plátna šanci spatřit film Koncert, který sklízel velký úspěch už na pardubické části prestižní přehlídky Febiofest.

„Snímek pojednává o Andreji Filipovi, který byl za brežněvovské éry jedním z nejvýznamnějších dirigentů celého Sovětského svazu. To bylo ještě v době, kdy vedl slavný orchestr divadla Bolšoj,“ poznamenal provozovatel Pardubického letního kina Pernštejn Jan Motyčka.
„Jeho strmá kariéra ale skončila poté, co odmítl vyhodit několik židovských členů orchestru, mezi nimi i svého nejlepšího přítele Sachu. O třicet let později Andrej v divadle stále pracuje, ale dirigentskou hůlku vyměnil za koště uklízeče,“ pokračoval Jan Motyčka.

„Jednoho dne si všimne faxu s pozváním orchestru na koncert do pařížského divadla Châtelet a rozhodne se dát skupinu současných automechaniků, prodavačů párků a ,fidlačů’ na svatbách znovu dohromady a všechny přesvědčit, že toto je ten pravý orchestr Bolšoj,“ prohlásil provozovatel Pardubického letního kina Pernštejn a dodal, že režisér Mihaileanu protkal komedii vážnější rovinou o kdysi státně posvěceném antisemi〜tismu.

V sobotu uvedou Katku

Zítra bude na programu film Heleny Třeštíkové Katka. „Ten je unikátním časosběrným dokumentem, mapujícím čtrnáct let v životě mladé narkomanky a jejího marného zápasu se závislostí. Proč začala brát drogy? Jak sama říká – chtěla se lišit,“ pravil dramaturg Leoš Kučera.
Píše se rok 1996 a tehdy devatenáctiletá Katka žije v terapeutické komunitě Sananim v Němčicích s nadějí na obyčejný život – touží mít přítele, jednou i rodinu. Happy end se však nekoná.

„Režisérka zaznamenává ve svém filmu rok za rokem Katčin sestup níž a níž na spirále krádeží, prostituce, fyzického i psychického chátrání, na spirále, přerušované jen občasným vzepětím naděje a odhodlání s drogou skoncovat. Její touha je upřímná, droga ale nakonec vždycky zvítězí. Podaří se Katce konečně najít sílu ve chvíli, kdy otěhotní a budoucí mateřství jí nabídne životní motivaci? To vše se diváci dozví v sobotu od 21.30 hodin v Pardubickém letním kině Pernštejn,“ uzavřel Leoš Kučera.