Cenu za celoživotní mistrovství v dabingu letos v přeloučské Občanské záložně získala mimo jiné i herečka Antonie Hegerlíková.
„Chtěla bych poděkovat, že jste si na mě vzpomněli, protože vystupuji z raného dávnověku českého dabingu. Jsem jedna z prvních hereček, která dabovala. Tehdy se dabingové role zkoušely podobně jako ty divadelní. Režisér rozhodl, jakou roli kdo bude hrát a pak jsme se to u něj v bytě učili. A potom nám ve vojenském stanu promítali celý film na plátno a my to museli všechno zvládnout. Tehdy se ještě nevědělo, jak na to. Ale postupem času se to pomalounku zlepšovalo,“ konstatovala držitelka letošní Ceny za celoživotní mistrovství v dabingu, kterou získal i herec Lubomír Lipský.
„Těší mě, že se tyto ceny udílejí právě v Přelouči. Shodou okolností jsem sem jezdil od svých pěti let společně s mým bráchou na prázdniny k babičce. Ta tady měla domeček v Husově ulici číslo 55. Ohromně rád na to vzpomínám,“ řekl Lubomír Lipský.

Mezi nominovanými v kategorii „Nejlepší mužský herecký výkon“ byl rovněž Miroslav Táborský za roli Justa ztvárněného hercem Pepónem Nietem ve filmu Uklidni se! „Nominace mě samozřejmě potěšila. Je to jedna z disciplín mé profese a když si někdo všimne mé práce a líbí se mu, jak ji dělám, a tímto způsobem to ocení, tak to člověka samozřejmě zahřeje u srdce,“ svěřil se našemu Deníku Miroslav Táborský.

„Je dobře, že se dabingové ceny předávají v rodišti Františka Filipovského, protože on byl skutečným mistrem této profese. Pro ni je dnes charakteristický velký časový tlak. Občas mám pocit, že se trochu vžila představa, že dabing nějak stačí udělat. Ale na druhou stranu se v poslední době setkávám i s návratem ke kvalitě,“ poznamenal.

Cenu doručili rychle

Do přeloučské Záložny letos zavítala též loňská držitelka Ceny Františka Filipovského za nejlepší ženský herecký výkon Eliška Balzerová. „Loni jsem se slavnostního večera nemohla zúčastnit, protože jsem měla představení. Ale od mého milého kolegy Dalimila Klapky jsem cenu dostala ještě týž večer,“ podotkla.

Mezi tradiční hosty dabingových cen patří herec Michal Pavlata, který se i tentokrát postaral o hudební vložku slavnostního večera. Zazpíval skladbu Mám malý plat na motivy hitu Mám malý stan. „Mám malý plat, tak dabing mě láká a má mě rád. Jen řekněte, jak dostanu ten se〜riál, že nevstanu, mikrofon hlas můj zachytí a konto nasytí. Honoráře v dabingu jsou teď v oblasti dumpingu, a tak se vkrádá na má záda mráz, zima a hlad,“ zněl Pavlatův text písně speciálně připravené pro přeloučské oslavy.

„Kdybych tu nevystupoval, tak bych se jinak na tento slavnostní večer nedostal, a to by mě mrzelo, protože bych nemohl složit poklonu všem nominovaným a s nefalšovanou českou závistí jim blahopřát a také bych se nemohl vytahovat, že jsem se této akce mohl zúčastnit, protože v sobotu byl v Přelouči každý, kdo v českém dabingu něco znamená,“ prozradil Michal Pavlata. „Práci dnes v dabingu dostanou jen studia, která jsou ochotna jít na dumpingové ceny. První, na čem se šetří, je samozřejmě herecký honorář. Nedávno jsem jedné dámě musel říct, že za tak malé peníze jsem nedělal, ani když jsem začínal. Oznámil jsem jí, že přece s tím nebudu začínat teď, když končím,“ nechal se slyšet člen pražského Činoherního klubu. „Tohle divadlo mě totálně uspokojuje. V dabingu už jsem toho řekl tolik, že když už v něm neřeknu ani větu, tak se vůbec nic nestane,“ uzavřel.