„Hru Pozemková daň napsala lotyšská dramatička Mara Zaliteová a k nastudování divadlo přizvalo režisérku Barbaru Herz," informoval tiskový mluvčí Východočeského divadla Radek Smetana.
Autorka vypráví příběh Hermanise a Zenty. Iluze se v dramatu střídá s realitou. Bývalý vězeň v gulagu získal zpět dům a pozemek v restituci, který mu zabavili za stalinského režimu.
Zenta, která je v invalidním důchodu, dříve pracovala v bufetu ústředního výboru komunistické strany.

Kdo je viník?

Ve hře vyvstává otázka, kdo je viníkem a kdo obětí. Hermanis se ocitl na Sibiři vinou své ženy. Zároveň ale zavraždil nápadníka Zenty. Když se vrátí z gulagu, Zenta pro něj krade v bufetu kaviár, aby ho vykrmila. Jenže ji při krádeži přistihnou a musí se vykoupit sexuálními službami.

Minulost manželů je tak spletitá, že si jen těžko k sobě nacházejí cestu. Žijí jen vedle sebe ve zpustlém domě. Baví se spolu pouze o mexických telenovelách a obávají se toho, jak z bídné penze zaplatí pozemkovou daň. „Pozemková daň v sobě nese mé nejoblíbenější téma, zpochybnění toho, co je vlastně pravda," řekla režisérka Barbara Herz.

Mrazivá komika

Prostředí inscenace přirovnává k filmům Davida Lynche. Představení podle ní obsahuje černou, lehce mrazivou komiku. „Jde o zvláštní svět a lotyšské reálie jsou příjemným kořením toho všeho," dodala režisérka.
Hra byla v Lotyšsku úspěšná. Před deseti lety získala hlavní cenu v soutěži Lotyšského sdružení dramatiků a vyhrála výroční cenu za literaturu v oblasti dramatu. Inscenace byla přeložena do litevštiny, angličtiny, němčiny, ruštiny, slovinštiny, japonštiny a nově i do češtiny.