Tradiční hudební festival Majáles Pardubice se nebude konat ani letos. Zatímco organizátoři v loňském roce oznámili jeho zrušení až v dubnu, o osudu toho letošního informovali už tento týden. „Upřímně, není na co čekat. Vzhledem k tomu, že pro konání festivalu v jeho obvyklé podobě bychom se museli dostat až pod první stupeň protiepidemického systému (PES), nevidíme žádný smysl v jeho dalším plánování,“ vysvětlil organizátor David Audrlický.

Akce takovýchto rozměrů se neobejdou bez pomoci partnerů. Ani ti si však v současné době nejsou ničím jisti. „Každý nám řekne, že teď nemůže nic slíbit,“ povzdechl si Audrlický. Příznivci festivalu si tak na plánované vystoupení Marka Ztraceného, kapely Mirai nebo Vypsané fixy budou muset počkat až do května příštího roku.

Ostatní pořadatelé zatím zůstávají optimističtí. S konáním festivalu, byť ve zmenšené verzi, počítají i organizátoři pardubického Létofestu. „Zrušení loňského ročníku nám přineslo velké finanční ztráty. Nyní čerpáme kompenzační bonusy z programů Covid – Kultura II a III a doufáme, že alespoň v komornějším provedení se festival na začátku prázdnin odehraje,“ řekla za organizátory Zuzana Valová.

OMEZENÁ KAPACITA

S možností omezené kapacity pracují i pořadatelé festivalu Hrady CZ na Kunětické hoře. Podle slov promotéra festivalu Michala Šestáka je v tuto chvíli ve hře zhruba šest různých kapacitních variant. V konání festivalu ale celý organizační tým stále věří a dále tak ladí letošní program.

Ani organizátoři festivalu JamRock nehází flintu do žita. Letošní ročník by měl mít navíc nové působiště – místo Žamberka bude festival poprvé hostit město Letohrad. „Podařilo se nám udržet všechny původně ohlášené zahraniční kapely, včetně britských Nazareth. Z českých pak účast přislíbila například kapela Mig 21 a další,“ uvedl dramaturg a zakladatel festivalu Libor Pavlata. Dodal také, že mimo plánování programu na první červnový víkend paralelně vytváří i rezervní termín na září.

Jedním z mála festivalů, který se i přes koronavirovou situaci loni uskutečnil, byl Studnice Fest v Hlinsku v Čechách. Pořadatelé tak věří, že i letos se na konci července festival podle plánu uskuteční. „Stejně jako v předchozím roce plánujeme akci s celkovou kapacitou 1000 návštěvníků,“ řekl za organizátory Jakub Balada.

Vstupenky na festivaly, které se nakonec loni neuskutečnily, platí i pro letošní rok. Jejich bezplatná výměna za nové se správným datem a kódem se uskuteční během jarních měsíců.

Kateřina Špásová