Ulrich Hub / TUČŇÁCI NA ARŠE

Překlad: Michal Kotrouš
Výprava: Marián Pecko
Hudba: Róbert Mankovecký
Dramaturgie: Zdeněk Janál
REŽIE: Marián Pecko

Hrají: Petr Borovec, Veronika Macková, Jana Ondrušková a Ladislav Špiner

Pohádkovou komedii Tučňáci na arše chystá Východočeské divadlo Pardubice. Oblíbená hra německého autora Ulricha Huba bude mít na Malé scéně ve dvoře premiéru v neděli od 15 hodin.
Jedná se o druhé představení, které tu v posledních týdnech připravil slovenský režisér Marián Pecko.

„Vždycky jsem z legrace říkal, že na mé práci je nejtěžší čekat. Takže jsem byl velmi rád, že jsem nyní mohl v Pardubicích vedle Kejklíře z Lublinu dělat i druhou inscenaci,“ nechal se slyšet Marián Pecko, který je uměleckým šéfem Bábkového divadla na Rázcestí v Bánské Bystrici.

Hra podává dětem biblickou látku a otázku víry s velkým nadhledem a vtipem.

Sympatická trojice rošťáckých tučňáků, kteří při svém dobrodružství polemizují o existenci Boha, pobaví nejen dětského diváka. Od svého prvního uvedení v roce 2006 byla tato úspěšná dětská komedie inscenována na mnoha scénách po celé Evropě, kniha podle ní se stala v Německu bestsellerem a v přípravě je také její filmová verze.

Výborný text

„Je to výborný text pro děti, ale nejedná se o typickou pohádku. Ulrich Hub je herec, tudíž píše velmi dobré dialogy. Příběh je jednoduchý, humorný. Je to celé trochu absurdní, milé, dojímavé a s pěknou pointou na závěr,“ vysvětlil režisér nové inscenace.

Pohádková komedie vypráví příběh tří tučňáků, kteří jsou velkými kamarády.

Do jejich poklidného života však nemilosrdně vtrhne nečekaná událost – blíží se potopa a s ní konec světa.
Jak si s ní poradí? Zpráva, kterou jim přinese holubice od Noa, je sice veskrze pozitivní, ale neřeší úplně všechno. Noe je ve vzkazu vybízí, ať rychle spěchají na jeho archu, ale zároveň umožňuje vstup pouze jednomu páru od každého zvířecího druhu. Co však dělat, když tučňáci jsou tři?

„Jsem rád, že se opět po čase v divadle setkáváme s projektem pro děti. Když Marián Pecko přišel s návrhem dělat Tučňáky na arše, tak jsem nejprve příliš nezajásal. Viděl jsem dvě české inscenace této hry, ale nečetl text. Režisér mi ale řekl, že text bude jen podklad, ze kterého bude vycházet klauniáda herců,“ uvedl dramaturg pardubického divadla Zdeněk Janál.

Nejen dětským divákům se na Malé scéně ve dvoře představí dva herci (Petr Borovec a Ladislav Špiner) a dvě herečky (Veronika Macková a Jana Ondrušková).